اکسس پوینت

اکسس پوینت چیست؟

اکسس-پوینت-چیست؟

اکسس پوینت چیست و چه کاربردی دارد؟

اکسس پوینت (AP) یک دستگاه سخت افزاری شبکه است که به دستگاه های سیمی و بی سیم اجازه می دهد تا به شبکه متصل شوند. یک AP به عنوان یک هاب مرکزی برای اتصال کاربران به منظور دسترسی به شبکه عمل می کند.

یک اکسس پوینت معمولا یک جعبه یا دستگاه کوچک با یک یا چند آنتن داخلی است که طبق استانداردهای پروتکل وای فای سیگنال بی سیم منتشر می کند. اکثر اکسس پوینت های بی سیم مدرن دارای یک پورت اترنت هستند که به آنها اجازه می دهد به یک روتر، سوئیچ یا مودم سیمی متصل شوند. سپس AP به عنوان پل بین شبکه های سیمی و بی سیم عمل می کند.

هنگامی که به یک روتر متصل می‌شوید، اکسس پوینت نام شبکه بی‌سیم (SSID) را که روی روتر پیکربندی شده است را پخش می‌کند. رایانه ها، تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های دارای اتصال بی سیم می توانند سیگنال پخش شده توسط اکسس پوینت را شناسایی کرده و از طریق آن به شبکه متصل شوند. دستگاه ها به جای اتصال مستقیم به روتر به اکسس پوینت متصل می شوند.

انواع مختلفی از نقاط دسترسی وجود دارد:

 • AP مستقل – AP اصلی که به یک پورت اترنت وصل شده است
 • روتر بی سیم – دستگاه همه کاره که دارای قابلیت های AP است
 • مش AP – مجموعه ای از چندین AP که سیگنال ها را بین یکدیگر برای گسترش پوشش ارسال می کند
 • AP مبتنی بر کنترل – توسط یک دستگاه کنترل کننده برای شبکه های سازمانی مدیریت می شود

وظیفه اصلی هر اکسس پوینت فراهم کردن یک نقطه ورود به شبکه برای دستگاه های دارای قابلیت بی سیم است. این به عنوان یک پل متمرکز بین زیرساخت های سیمی و بی سیم عمل می کند.

اکسس پوینت چیست؟

توابع یک اکسس پوینت

یک اکسس پوینت چندین عملکرد کلیدی را در یک شبکه بی سیم انجام می دهد:

به دستگاه های بی سیم اجازه می دهد به یک شبکه سیمی متصل شوند – نقاط دسترسی پلی بین شبکه های سیمی و بی سیم ایجاد می کنند. آنها از طریق کابل اترنت به زیرساخت شبکه سیمی متصل می شوند. دستگاه های بی سیم مانند لپ تاپ، تلفن و تبلت می توانند به اکسس پوینت متصل شوند تا به شبکه سیمی و منابع آن دسترسی پیدا کنند.

دامنه یک شبکه بی سیم را افزایش می دهد – برد اکثر روترهای بی سیم محدود است. نقاط دسترسی را می‌توان برای بزرگ‌تر کردن کل منطقه پوشش بی‌سیم اضافه کرد و به شما امکان می‌دهد وای‌فای را به مکان‌هایی ببرید که قبلاً از دسترس روتر اصلی شما دور بوده‌اند. چندین اکسس پوینت می توانند با هم کار کنند تا یک منطقه بزرگ را با WiFi پوشش دهند.

به چندین دستگاه اجازه می دهد به طور همزمان متصل شوند – برخلاف روتر بی سیم، اکثر نقاط دسترسی می توانند تعداد زیادی دستگاه متصل را به طور همزمان مدیریت کنند. داشتن اتصالات همزمان بسیاری از کاربران را قادر می سازد تا بدون ازدحام یا پهنای باند وارد شبکه شده و به اینترنت دسترسی داشته باشند. این باعث می شود نقاط دسترسی برای مکان های عمومی و محیط های اداری مناسب باشند.

مزایای استفاده از اکسس پوینت

اکسس پوینت چیست؟

نقاط دسترسی چندین مزیت کلیدی را برای شبکه های خانگی و تجاری فراهم می کند:

پوشش بی سیم را گسترش می دهد

یکی از مزایای اصلی اکسس پوینت ها، توانایی آنها در گسترش پوشش شبکه بی سیم شما است. یک روتر بی سیم منفرد اغلب محدوده کافی را در کل ساختمان خانه یا اداری فراهم نمی کند. نقاط دسترسی به شما امکان می دهد شبکه بی سیم خود را گسترش دهید تا مناطق مرده را پوشش دهد و به تمام مناطقی که نیاز به اتصال دارند دسترسی پیدا کنید. چندین اکسس پوینت می توانند با هم کار کنند تا یک منطقه بزرگ را با دسترسی WiFi پوشش دهند.

ظرفیت شبکه را افزایش می دهد

نقاط دسترسی نیز کل پهنای باند و ظرفیت شبکه بی سیم شما را افزایش می دهد. به لطف افزایش توان، دستگاه‌های بیشتری می‌توانند بدون کاهش سرعت به یکدیگر متصل شوند. این به اطمینان از عملکرد روان حتی با بسیاری از کاربران/دستگاه هایی که به طور همزمان به شبکه دسترسی دارند کمک می کند.

انعطاف پذیری در طراحی شبکه را فراهم می کند

نقاط دسترسی امکان قرارگیری انعطاف پذیر در اطراف ساختمان را برای بهینه سازی توزیع سیگنال WiFi فراهم می کند. ادمین های شبکه می توانند نقاط دسترسی را در جایی که بیشتر مورد نیاز هستند، مستقر کنند، نه اینکه توسط مکان روتر مرکزی محدود شوند. این امر طراحی های خلاقانه شبکه متناسب با طرح هر محیط را تسهیل می کند.

ترافیک را از روتر خارج می کند

با چندین اکسس پوینت که اتصالات مشتری را مدیریت می کند، حجم کار توزیع می شود. این امر بار سنگینی را از روتر اصلی برداشته و از تنگناها جلوگیری می کند. نقاط دسترسی اساساً به عنوان روترهای کوچک عمل می کنند و بار ترافیک را به اشتراک می گذارند.

ویژگی های کلیدی اکسس پوینت ها

نقاط دسترسی دارای چندین ویژگی کلیدی هستند که آنها را قادر می سازد دستگاه های بی سیم را به یک شبکه سیمی متصل کنند. این شامل:

رادیو برای ارسال و دریافت سیگنال

نقاط دسترسی حاوی فرستنده ها و گیرنده های رادیویی هستند که از استانداردهای WiFi مانند 802.11n یا 802.11ac برای ارسال و دریافت سیگنال های بی سیم استفاده می کنند. رادیوها به اکسس پوینت اجازه می‌دهند تا شبکه بی‌سیم خود را پخش کند و همچنین سیگنال‌هایی را از دستگاه‌های بی‌سیمی که می‌خواهند به شبکه متصل شوند، دریافت کند. نقاط دسترسی جدیدتر معمولاً دارای رادیوهای دو بانده هستند که می توانند در فرکانس های 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز ارسال کنند.

آنتن برای سیگنال های پخش

رادیوهای داخلی به آنتن هایی متصل می شوند که سیگنال های بی سیم را از طریق هوا پخش می کنند. نقاط دسترسی معمولاً بین دو تا چهار آنتن دارند. آنتن های بیشتر پوشش سیگنال همه جانبه گسترده تری را ارائه می دهند در حالی که آنتن های جهت دار می توانند سیگنال را در یک منطقه خاص متمرکز کنند. آنتن های با بهره بالا می توانند برد سیگنال را افزایش دهند. پیکربندی های مختلف آنتن شکل و قدرت پوشش بی سیم را تعیین می کند.

پورت اترنت برای اتصالات سیمی

نقاط دسترسی به یک اتصال اترنت سیمی نیاز دارند تا اتصال backhaul یا backbone را به روتر، سوئیچ یا مودم ارائه دهند. این اتصال سیمی به اکسس پوینت اجازه می دهد تا دستگاه های بی سیم را به شبکه سیمی متصل کند. اکثر اکسس پوینت ها دارای یک پورت اترنت واحد هستند، در حالی که برخی از مدل ها دارای پورت های اضافی برای اتصال شبکه سیمی هستند.

تنظیمات پیکربندی

نقاط دسترسی پیکربندی سفارشی را از طریق یک رابط وب یا برنامه تلفن همراه ارائه می دهند. مدیران شبکه می‌توانند تنظیماتی مانند SSID، پروتکل‌های امنیتی، کانال‌های WiFi، قدرت انتقال و غیره را تنظیم کنند. پیکربندی بهینه سازی شبکه بی سیم را برای محیط خاص امکان پذیر می کند. ادمین ها همچنین می توانند چندین SSID، VLAN و ویژگی های پیشرفته را تنظیم کنند.

راه اندازی یک اکسس پوینت

تنظیم یک اکسس پوینت نسبتاً ساده است، اما چند مرحله کلیدی برای پیکربندی صحیح آن وجود دارد.

اتصال به روتر شما

اولین مرحله اتصال اکسس پوینت خود به روتر موجود با استفاده از کابل اترنت است. اکثر نقاط دسترسی دارای یک پورت برای کابل اترنت هستند که به شما امکان می دهد آنها را مستقیماً به روتر خود وصل کنید. این امکان دسترسی اکسس پوینت به شبکه و اتصال اینترنت شما را فراهم می کند.

پس از وصل شدن، اکسس پوینت را روشن کنید. ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا دستگاه بوت شود و به روتر شما متصل شود. در صورت نیاز برای دستورالعمل های خاص در مورد ایجاد اتصال سیمی به دفترچه راهنمای اکسس پوینت مراجعه کنید.

پیکربندی تنظیمات

در مرحله بعد، می خواهید تنظیمات اولیه را در خود اکسس پوینت پیکربندی کنید. مهمتر از همه، شما باید SSID و رمز عبوری را که برای اتصال دستگاه های WiFi به شبکه بی سیم نقطه دسترسی استفاده می کنید، تنظیم کنید.

SSID نام شبکه بی سیم است. برای متمایز کردن آن از شبکه وای فای موجود خود، باید نامی منحصر به فرد به آن بدهید.

همچنین باید یک رمز عبور قوی برای ایمن سازی شبکه بی سیم تنظیم کنید. رمز عبوری انتخاب کنید که به اندازه کافی طولانی و پیچیده باشد تا شبکه را از دسترسی غیرمجاز ایمن نگه دارد.

موقعیت یابی برای پوشش بهینه

برای به دست آوردن بهترین عملکرد از اکسس پوینت خود، باید آن را در یک منطقه مرکزی بین جایی که دستگاه های شما قرار خواهند گرفت، قرار دهید. سعی کنید آن را در فضای باز قرار دهید نه اینکه آن را پشت اشیاء یا در گوشه ای قرار دهید.

ممکن است لازم باشد مکان های مختلفی را آزمایش کنید تا مشخص کنید چه چیزی قوی ترین و مطمئن ترین پوشش وای فای را در سراسر فضای شما ارائه می دهد. برای تعیین موقعیت بهینه، قدرت سیگنال دستگاه های بی سیم خود را در چند نقطه بررسی کنید. اکسس پوینت را از سایر وسایل الکترونیکی که می توانند با سیگنال های بی سیم تداخل ایجاد کنند، دور نگه دارید.

با تکمیل این مراحل کلیدی، اکنون باید اکسس پوینت شما پیکربندی شده و آماده ارائه پوشش گسترده WiFi باشد! دستگاه های خود را به شبکه بی سیم جدید متصل کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

امنیت اکسس پوینت

اکسس پوینت چیست؟

هنگام تنظیم یک نقطه دسترسی بی سیم، امنیت برای محافظت از شبکه و دستگاه های شما در برابر دسترسی غیرمجاز بسیار مهم است. در اینجا چند روش کلیدی برای ایمن سازی نقطه دسترسی شما آورده شده است:

 • رمزگذاری – رمزگذاری قوی Wi-Fi مانند WPA2 یا WPA3 را برای رمزگذاری ترافیک بین دستگاه ها و نقطه دسترسی فعال کنید. این امر از استراق سمع و دسترسی به داده های رمزگذاری نشده جلوگیری می کند.
 • فیلتر آدرس MAC – فیلتر آدرس MAC را پیکربندی کنید تا فقط به دستگاه‌هایی با آدرس‌های MAC خاص اجازه داده شود به شبکه متصل شوند. این کنترل می کند که کدام دستگاه ها می توانند به شبکه دسترسی داشته باشند.
 • غیرفعال کردن پخش SSID – به طور پیش فرض، اکثر نقاط دسترسی نام شبکه خود (SSID) را پخش می کنند. این ویژگی را غیرفعال کنید تا فقط دستگاه‌های دارای SSID بتوانند به جای نمایش آشکار شبکه، متصل شوند.
 • به‌روزرسانی‌های میان‌افزار – مرتباً به‌روزرسانی‌های میان‌افزار را از سازنده بررسی و نصب کنید. به روز رسانی ها اغلب شامل وصله های امنیتی برای آسیب پذیری ها و پشتیبانی از استانداردهای جدید هستند. سیستم عامل قدیمی می تواند شبکه را در معرض خطراتی قرار دهد.
 • نام کاربری و رمز عبور – برای دسترسی به کنسول مدیریت نقطه دسترسی به یک نام کاربری و رمز عبور قوی نیاز دارید. از رمزهای عبور پیش فرض خودداری کنید.
 • دسترسی HTTPS – برای رمزگذاری دسترسی کنسول مدیریت، HTTPS را با گواهی امنیتی فعال کنید. این امر در برابر حملات انسان در وسط محافظت می کند.
 • جداسازی شبکه – نقاط دسترسی را در یک بخش شبکه مجزا از دستگاه های دیگر قرار دهید. این به مهار تهدیدها در صورت نقض کمک می کند.
 • امنیت فیزیکی – دسترسی فیزیکی به سخت افزار نقطه دسترسی را برای جلوگیری از دستکاری محدود کنید. تجهیزات را به طور ایمن سوار و قفل کنید.

ایمن سازی مناسب نقطه دسترسی بی سیم برای محافظت از شبکه شما در برابر دسترسی غیرمجاز و تهدیدات امنیت سایبری مهم است. پیروی از بهترین شیوه های رمزگذاری، کنترل دسترسی، سیستم عامل، اعتبارنامه و امنیت فیزیکی به به حداقل رساندن خطرات کمک می کند.

Access Point در مقابل Range Extender

اکسس پوینت و افزایش دهنده محدوده دو دستگاه متفاوت هستند که عملکردهای متفاوتی را در یک شبکه بی سیم خانگی یا اداری انجام می دهند.

تفاوت های اصلی عبارتند از:

 • یک نقطه دسترسی، دستگاه های شبکه سیمی را به شبکه بی سیم متصل می کند. یک توسعه دهنده برد فقط برد یک شبکه بی سیم موجود را افزایش می دهد.
 • نقاط دسترسی دارای پورت های سیمی برای اتصال دستگاه هایی مانند رایانه های رومیزی، چاپگرها، دستگاه های NAS و غیره به شبکه هستند. توسعه دهنده های برد فقط بی سیم هستند.
 • نقاط دسترسی سیگنال شبکه بی سیم خود را برای اتصال دستگاه ها پخش می کنند. گسترش دهنده های محدوده به شبکه وای فای موجود می پیوندند و سیگنال را بازپخش می کنند.
 • نقاط دسترسی از طریق کابل اترنت به روتر متصل می شوند. توسعه دهنده های برد به صورت بی سیم به سیگنال وای فای روتر متصل می شوند.

بنابراین به طور خلاصه:

 • نقاط دسترسی به شما این امکان را می دهد که دستگاه های سیمی و بی سیم را به شبکه متصل کنید.
 • توسعه‌دهنده‌های برد فقط محدوده شبکه بی‌سیم موجود را گسترش می‌دهند، اما اجازه اتصالات با سیم را نمی‌دهند.
 • نقاط دسترسی شبکه های بی سیم جدیدی ایجاد می کنند. توسعه دهنده های محدوده، شبکه بی سیم روتر را مجددا پخش می کنند.
 • نقاط دسترسی به کابل اترنت نیاز دارند. توسعه دهنده های برد به صورت بی سیم به روتر متصل می شوند.

بنابراین اگر نیاز دارید که دستگاه های سیمی را به شبکه خود اضافه کنید یا وای فای را در منطقه دیگری بهبود ببخشید، یک نقطه دسترسی انتخاب بهتری است. اگر در مناطقی که در حال حاضر پوشش ضعیفی دارند فقط به سیگنال وای فای قوی تری نیاز دارید، ممکن است یک توسعه دهنده برد نیازهای شما را برآورده کند.

حالت های اکسس پوینت

اکسس پوینت چیست؟

نقاط دسترسی بسته به تنظیمات شبکه و الزامات می توانند در حالت های مختلف کار کنند:

حالت Bridge

در حالت پل، نقطه دسترسی به سادگی به عنوان یک آداپتور بی سیم برای اتصال دستگاه های سیمی به یک شبکه بی سیم عمل می کند. نقطه دسترسی دامنه شبکه بی سیم را گسترش می دهد و به دستگاه های سیمی مانند چاپگرها، رایانه های رومیزی، تلویزیون ها و غیره اجازه می دهد تا به صورت بی سیم به شبکه متصل شوند. نقطه دسترسی SSID خود را در این حالت پخش نمی کند.

حالت Repeater

در حالت تکرار کننده، نقطه دسترسی سیگنال بی سیم یک شبکه بی سیم موجود را تکرار و گسترش می دهد. نقطه دسترسی به‌صورت بی‌سیم به نقطه دسترسی ریشه یا روتر متصل می‌شود، سپس سیگنال را برای افزایش دامنه بازپخش می‌کند. دستگاه ها به سیگنال مکرر از نقطه دسترسی متصل می شوند.

حالت روتر

در حالت روتر، اکسس پوینت به عنوان یک روتر بی سیم معمولی عمل می کند. این شبکه بی سیم و SSID خود را پخش می کند که دستگاه های بی سیم می توانند به آن متصل شوند. وظایفی مانند DHCP، NAT، مسیریابی و غیره را انجام می دهد تا به دستگاه های بی سیم اجازه دهد به اینترنت و شبکه محلی متصل شوند. چندین دستگاه در این حالت می توانند به اکسس پوینت متصل شوند.

تفاوت اصلی بین حالت ها این است که در حالت پل و تکرار کننده، اکسس پوینت به عنوان مشتری عمل می کند و به یک شبکه موجود متصل می شود. در حالت روتر، نقطه دسترسی شبکه خود را ایجاد می کند که مشتریان می توانند مستقیماً به آن متصل شوند. حالت نحوه ادغام اکسس پوینت با بقیه شبکه را تعیین می کند.

انتخاب اکسس پوینت مناسب

اکسس پوینت چیست؟

هنگام انتخاب یک اکسس پوینت برای شبکه خانگی یا کسب و کار خود، چندین فاکتور کلیدی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

اندازه و کاربرد شبکه

 • محدوده پوشش شبکه شما چقدر است؟ نقاط دسترسی دارای محدوده های موثر متفاوتی هستند. خانه ها یا دفاتر بزرگتر به یک نقطه دسترسی نیاز دارند که بتواند سیگنال قوی را در مسافت طولانی پخش کند.
 • از چه نوع ترافیک شبکه و دستگاه هایی استفاده می شود؟ شبکه‌هایی که از بسیاری از فعالیت‌های با پهنای باند بالا مانند پخش ویدیو پشتیبانی می‌کنند، ممکن است از مدل دو باند بهره ببرند.

تک در مقابل چند باند

 • نقاط دسترسی تک باند فقط روی باند فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می کنند، در حالی که مدل های دو بانده هر دو فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز را ارائه می دهند.
 • باند 2.4 گیگاهرتز برد بهتری دارد اما تداخل بالقوه بیشتری دارد. 5 گیگاهرتز سرعت های سریع تری را ارائه می دهد اما در فواصل کوتاه تر. دو باند اجازه می دهد تا دستگاه ها را بین باندها جدا کنید تا عملکرد را به حداکثر برسانید.

استانداردهای وای فای

 • استانداردهای جدیدتر WiFi مانند 802.11ac و 802.11ax سرعت بی سیم سریع تری را ارائه می دهند. استاندارد یک اکسس پوینت حداکثر سرعتی را که می تواند ارائه دهد تعیین می کند.
 • نقاط دسترسی با عقب سازگار هستند، اما دستگاه های قدیمی ممکن است نتوانند از سرعت ارائه شده توسط استانداردهای جدیدتر استفاده کامل کنند.

تعداد کاربران

 • در نظر بگیرید که چند دستگاه به طور همزمان به اکسس پوینت متصل می شوند. کاربران بیشتر به معنای افزایش تقاضا برای پهنای باند است، بنابراین ظرفیت بالاتر ایده آل است.
 • شبکه‌های تجاری معمولاً به یک اکسس پوینت نیاز دارند که بتواند اتصالات همزمان بیشتری را نسبت به شبکه خانگی مدیریت کند.

بودجه

 • کاربران خانگی می‌توانند نقاط دسترسی تک باند اولیه را با قیمتی در حدود 50 تا 100 دلار پیدا کنند، در حالی که مدل‌های تجاری‌محور بالاتر از 200 تا 500 دلار قیمت دارند.
 • در حالی که مدل‌های خانگی ارزان‌تر کار می‌کنند، کاربران تجاری از سخت‌افزار تجاری با عملکرد و قابلیت اطمینان بهتر بهره‌مند خواهند شد.

نتیجه

نقاط دسترسی نقش مهمی در ارائه اتصال شبکه بی سیم در خانه ها، ادارات و فضاهای عمومی دارند. همانطور که بررسی کردیم، نقاط دسترسی به عنوان یک هاب مرکزی برای WiFi عمل می کنند و به چندین دستگاه اجازه می دهند به یک شبکه بی سیم متصل شوند.

ویژگی‌های کلیدی اکسس پوینت‌ها حول توانایی آن‌ها برای پخش سیگنال بی‌سیم در یک منطقه خاص و امکان اتصال دستگاه‌ها به شبکه است. نقاط دسترسی امکان راه اندازی آسان WiFi را بدون کابل های در حال اجرا فراهم می کند، پوشش گسترده ای را در مقایسه با روتر بی سیم ارائه می دهد و از بسیاری از اتصالات همزمان پشتیبانی می کند.

راه اندازی صحیح نقاط دسترسی با انتخاب مکان مناسب، پیکربندی تنظیمات امنیتی و تنظیم حالت برای عملکرد بهینه مهم است. نقاط دسترسی می توانند در حالت مستقل کار کنند یا توسط یک کنترل کننده بی سیم در استقرارهای سازمانی بزرگ مدیریت شوند.

در مقایسه با توسعه دهنده های برد بی سیم، نقاط دسترسی به طور کلی برای توزیع سیگنال شبکه قوی تر و قابل اعتمادتر هستند، به ویژه برای مناطق بزرگتر و دستگاه های بیشتر. به طور کلی، نقاط دسترسی یک فناوری ضروری برای ارائه مزایای اتصال بی سیم پرسرعت است که کاربران و مشاغل در دنیای مدرن به آن نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید