ذخیره ساز تحت شبکه

DAS چیست؟ نحوه عملکرد DAS

DAS

DAS چیست؟ نحوه عملکرد DAS

ذخیره سازی مستقیم متصل یا DAS یک سیستم ذخیره سازی دیجیتال است که مستقیماً به رایانه شخصی، ایستگاه کاری یا سرور متصل می شود، اما به شبکه متصل نیست. از آنجایی که DAS فقط به یک رایانه یا سرور متصل است (اگرچه می تواند داخلی یا خارجی باشد)، برای رایانه های دیگر قابل دسترسی نیست مگر اینکه از طریق رایانه میزبان به آن متصل شوند.

اشکال ذخیره سازی متصل مستقیم شامل هارد دیسک ها و درایوهای حالت جامد (SSD)، دستگاه های نوری مانند سی دی و دی وی دی و ذخیره سازی نوار می باشد.

DAS برای چه مواردی استفاده می شود؟

دس معمولاً برای ذخیره سازی داخلی در رایانه های شخصی و سرورها به شکل هارد دیسک (HDD) یا درایو حالت جامد (SSD) که مستقیماً به مادربرد متصل است استفاده می شود. حافظه خارجی مانند دستگاه های USB (Universal Serial Bus) و هارد دیسک های اکسترنال نیز به عنوان دستگاه های ذخیره سازی متصل مستقیم در نظر گرفته می شوند.

دس را می توان به عنوان سرور فایل در مشاغل کوچک و متوسط (SMB) و در مراکز داده به عنوان ذخیره سازی خصوصی متصل به سرورهای اختصاصی استفاده کرد. شرکت های بزرگتر گاهی اوقات از دس با سیستم های ذخیره سازی شبکه مانند SAN و NAS استفاده می کنند.

دس زمانی استفاده می شود که کارایی بالا و حجم زیادی از ظرفیت ذخیره سازی مورد نیاز باشد. این یک انتخاب عملی ذخیره سازی برای SMB هایی است که به سیستم های ذخیره سازی ساده نیاز دارند و نیازی به اشتراک گذاری داده ها در سراسر سازمان ندارند. DAS خارجی را می توان با هزینه کم در مقایسه با سایر راه حل های ذخیره سازی مانند SAN و NAS گسترش داد.

چرا به آن DAS می گویند؟

فضای ذخیره‌سازی متصل مستقیم DAS نامیده می‌شود زیرا مستقیماً به رایانه یا سرور متصل است، به این معنی که ذخیره‌سازی تنها توسط دستگاهی که به آن متصل است قابل دسترسی است و نه از طریق شبکه. یک سیستم DAS می تواند شامل درایوهای دیسک سخت یا SSD در داخل یک کامپیوتر شخصی یا شاسی سرور یا یک محفظه ذخیره سازی خارجی متصل به یک سرور باشد.

دس همچنین می‌تواند به گروه‌هایی از درایوهای خارجی اشاره کند که مستقیماً با استفاده از SATA (پیوست فناوری پیشرفته سریال)، SCSI (واسط سیستم کامپیوتری کوچک)، SAS (SCSI متصل به سریال) یا FC (کانال فیبر) به سرور متصل هستند.

دس از طریق اترنت یا کانال فیبر به شبکه متصل نمی شود و از دستگاه های شبکه مانند هاب ها، سوئیچ ها یا روترها برای در دسترس قرار دادن فضای ذخیره سازی استفاده نمی کند.

DAS چگونه کار می کند؟

DAS می تواند داخلی یا خارجی باشد و برای اتصال به کامپیوتر میزبان یا سرور نیازی به اتصال شبکه ندارد. دس داخلی می تواند یک دستگاه ذخیره سازی باشد که به صورت داخلی به سرور یا رایانه شخصی با استفاده از یک آداپتور گذرگاه میزبان پرسرعت (HBA) متصل شده است.

هر رایانه شخصی حداقل دارای یک درایو DAS داخلی است که می تواند یک هارد دیسک سنتی یا SSD سریعتر باشد که با استفاده از رابط SATA متصل می شود. سرورها همچنین دارای حافظه داخلی هستند که می توانند با استفاده از SATA یا سایر رابط های پرسرعت مانند SCSI یا SAS متصل شوند.

نمونه‌هایی از دس خارجی شامل هارد دیسک‌های خارجی و محفظه‌های درایو است که می‌تواند حاوی چندین درایو باشد. اینها با استفاده از USB، eSATA، SAS یا SCSI به سرورها و ایستگاه های کاری متصل می شوند.

دس توسط کامپیوتری که به آن متصل است مدیریت و کنترل می شود. رایانه های موجود در شبکه باید با رایانه ای که دس به آن متصل است ارتباط برقرار کنند، نه اینکه مستقیماً به داده ها دسترسی داشته باشند.

چرا از DAS برای ذخیره سازی استفاده کنیم؟

چند مزیت ذخیره سازی متصل مستقیم عبارتند از:

  • عملکرد بالا: DAS دسترسی سریع به داده ها را ارائه می دهد زیرا به رایانه ای که داده ها را درخواست می کند و مصرف می کند متصل است. از آنجایی که به شبکه متصل نیست، دسترسی خواندن/نوشتن داده ها سریع است و درخواست ها تحت تأثیر ازدحام شبکه یا مشکلات اتصال قرار نمی گیرند.
  • راه اندازی آسان: راه اندازی، پیکربندی و دسترسی به DAS ساده است. از آنجایی که رایانه ها و سرورها معمولاً با حافظه داخلی متصل مستقیم خریداری می شوند، برای استفاده فوری و بدون پیکربندی در دسترس است. دستگاه‌های DAS خارجی معمولاً «وصل و بازی» هستند، از طریق پورت USB متصل می‌شوند و به محض وصل شدن می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
  • کم هزینه: DAS در مقایسه با NAS و SAN بسیار مقرون به صرفه است که برای اجرا و مدیریت سیستم ذخیره سازی به سخت افزار و نرم افزار نیاز دارند. در صورت نیاز فقط باید درایوهای دیسک و محفظه های درایو را خریداری کنید.

چه زمانی باید از DAS استفاده کنید؟

در زیر دو مورد استفاده وجود دارد که DAS ممکن است مناسب باشد:

استفاده از مورد شماره 1: محدودیت های بودجه

یک راه حل DAS ارزان تر از راه حل های ذخیره سازی شبکه جایگزین مانند SAN یا NAS است که می تواند صدها، هزاران یا میلیون ها دلار هزینه داشته باشد. DAS یک گزینه ذخیره سازی مقرون به صرفه برای مشاغل کوچک و متوسط است که به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارند، اما بودجه ای برای راه حل های ذخیره سازی پیشرفته ندارند.

برای راه اندازی یک سیستم DAS، تنها چیزی که باید بخرید دستگاه های ذخیره سازی مورد نیاز و محفظه های اختیاری است. فضای ذخیره سازی اضافی را می توان به راحتی خریداری و در صورت لزوم نصب کرد.

استفاده از مورد شماره 2: راه حل ذخیره سازی ساده

دس همچنین گزینه خوبی برای سازمان هایی است که تنظیمات شبکه بزرگی ندارند یا نیازی به اشتراک گذاری اطلاعات در سراسر سازمان ندارند. برای این شرکت‌ها، DAS یک راه‌حل ذخیره‌سازی ساده است که راه‌اندازی آن آسان است و به پشتیبانی IT کمی نیاز دارد.

بهترین راه حل های DAS چیست؟

بهترین راه حل DAS همان راه حلی است که با نیازهای کسب و کار شما مطابقت داشته باشد، چه راه اندازی DAS با یک درایو یا یک پیکربندی RAID با استفاده از یک رابط پرسرعت SAS.

یک راه حل ایده آل DAS برای افزونگی و عملکرد در سطح بالا طراحی شده است. برای افزایش مقیاس پذیری، باید از چندین هارد دیسک برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی، RAID با اجزای سخت افزاری اضافی و آرایه های ذخیره سازی فلش پشتیبانی کند. حافظه فلش چندین برابر سریعتر از درایوهای دیسک سخت است، با بیش از 100 برابر IOPS خوانده شده (ورودی-خروجی در ثانیه) و 10 برابر IOPS نوشتن.

هزینه DAS چقدر است؟

به طور کلی، هزینه راه اندازی و نگهداری راه حل DAS به طور قابل توجهی کمتر از راه حل ذخیره سازی شبکه است. هزینه ها می تواند از حدود 600 دلار برای چند درایو SSD 2 ترابایتی و یک محفظه با پشتیبانی RAID تا هزاران دلار برای یک راه حل تجاری با کارایی بالا و ظرفیت بالا متغیر باشد.

FlashArray//C خالص برای ظرفیت و عملکرد بهینه

برای مشاغلی با نیازهای ساده به اشتراک گذاری داده، DAS ظرفیت، عملکرد و قابلیت اطمینان بالا را با قیمت نسبتاً پایین ارائه می دهد. اما از آنجایی که حجم کاری شما محدودیت های عملکرد و ظرفیت گذشته را افزایش می دهد، می خواهید به یک راه حل ذخیره سازی مدرن تر بروید.

Pure Storage FlashArray™ از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ذخیره‌سازی فلش بهره می‌برد، با FlashArray//C راه‌حلی مقرون‌به‌صرفه و ظرفیت‌گرا را ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد با درایوهای دیسک سخت و سایر فضای ذخیره‌سازی متصل مستقیم خداحافظی کنید. حتی بهتر از آن، FlashArray//C برای برنامه‌های سطح ۲ مانند ایمیل، فایل و چاپ، پشتیبان‌گیری از داده‌ها و بایگانی‌ها از نظر ظرفیت بهینه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید