تجهیزات شبکه

کارت شبکه چیست؟

کارت شبکه

کارت شبکه چیست؟ و انواع آن کدام است

کارت شبکه که به عنوان آداپتور شبکه یا NIC (کارت رابط شبکه) نیز شناخته می‌شود، یک جزء سخت‌افزاری است که به رایانه اجازه می‌دهد به شبکه رایانه‌ای متصل شود. کارت شبکه کامپیوتر را قادر می سازد تا از طریق انواع مختلفی از شبکه ها از جمله شبکه های محلی (LAN)، شبکه های گسترده (WAN)، شبکه های بی سیم و اینترنت ارتباط برقرار کند.

وظیفه اصلی کارت شبکه ایجاد یک رابط فیزیکی بین مادربرد کامپیوتر و رسانه شبکه مورد استفاده برای انتقال داده است. این داده‌های دیجیتالی از رایانه را به سیگنال‌هایی رمزگذاری می‌کند که می‌توانند از طریق کابل‌های شبکه منتقل شوند و سیگنال‌های دریافتی را رمزگشایی می‌کند و آنها را به قالبی ترجمه می‌کند که رایانه قابل درک باشد. این به رایانه های مختلف اجازه می دهد تا داده ها را به اشتراک بگذارند و به منابع مشترک مانند چاپگرها یا سرورهای شبکه متصل شوند.

خرید کارت شبکه

خرید-کارت-شبکه

اکثر کارت های شبکه لایه های فیزیکی و پیوند داده مدل OSI را مدیریت می کنند. این شامل تبدیل داده ها به بسته ها یا فریم های استانداردی است که می توانند از طریق رسانه شبکه منتقل شوند و همچنین فریم های دریافتی را دریافت و رمزگشایی می کنند. کارت های شبکه داده ها را متناسب با نوع شبکه ای که برای اترنت، حلقه توکن، وای فای یا سایر استانداردهای شبکه طراحی شده اند، فرمت می دهند.

کارت‌های شبکه می‌توانند کارت‌های توسعه داخلی باشند که به شکاف‌های مادربرد وصل می‌شوند یا دستگاه‌های خارجی که از طریق USB یا پورت‌های دیگر به رایانه متصل می‌شوند. اکثر رایانه‌های مدرن دارای رابط‌های شبکه یکپارچه هستند که مستقیماً در مادربرد ساخته شده‌اند، اما کارت‌های شبکه اضافی را می‌توان برای گسترش گزینه‌های اتصال اضافه کرد.

به طور کلی، کارت شبکه یک جزء سخت افزاری ضروری است که اتصال و ارتباط شبکه را برای یک سیستم کامپیوتری امکان پذیر می کند. به عنوان رابط بین کامپیوتر و شبکه عمل می کند و پروتکل ها و قالب های بسته لازم برای انواع مختلف شبکه ها را بیان می کند.

انواع کارت شبکه

کارت-شبکه

امروزه چند نوع اصلی از کارت های شبکه در رایانه ها استفاده می شود:

کارت های اترنت

کارت-های-اترنت

کارت‌های اترنت به رایانه‌ها اجازه می‌دهند تا با استفاده از کابل‌های اترنت به شبکه‌های محلی سیمی (LAN) متصل شوند. اترنت یک استاندارد شبکه پرکاربرد است که از دهه 1970 وجود داشته است. کارت‌های اترنت سرعت‌های مختلفی دارند که گزینه‌های رایج آن ۱۰ مگابیت در ثانیه، ۱۰۰ مگابیت در ثانیه، ۱ گیگابیت بر ثانیه و ۱۰ گیگابیت بر ثانیه است. هرچه حداکثر سرعت بیشتر باشد، توان عملیاتی بین کامپیوتر و شبکه بیشتر می شود. کارت های اترنت کامپیوترها را با استفاده از پورت های RJ45 و کابل های اترنت رده 5e (Cat 5e) یا رده 6 (Cat 6) متصل می کنند.

کارت های وای فای

کارت-های-وای-فای

کارت های وای فای به رایانه ها اجازه می دهند تا به شبکه های بی سیم متصل شوند و بدون سیم به اینترنت دسترسی داشته باشند. آنها از استانداردهای Wi-Fi مانند 802.11ac و 802.11ax برای برقراری ارتباط با روترهای بی سیم، نقاط دسترسی و سایر دستگاه های دارای Wi-Fi استفاده می کنند. کارت های وای فای حاوی آنتن هایی برای ارسال و دریافت سیگنال های رادیویی از طریق هوا هستند. آنها به رایانه ها اجازه می دهند تا به شبکه های بی سیم در محدوده بپیوندند و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به اترنت سیمی دارند. با این حال، وای فای ممکن است کندتر و کمتر از شبکه های سیمی قابل اعتماد باشد.

کارت های مودم

کارت-های-مودم

کارت‌های مودم حاوی مودم‌هایی هستند که سیگنال‌های دیجیتال را از رایانه به سیگنال‌های آنالوگ مدوله‌شده تبدیل می‌کنند که می‌توانند از طریق خطوط تلفن، اتصالات کابلی یا سایر خدمات سیمی منتقل شوند. آنها به رایانه ها اجازه می دهند تا با استفاده از زیرساخت های ارائه شده توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، مستقیماً به اینترنت متصل شوند. به عنوان مثال، کارت های مودم شماره گیری شامل مودم هایی برای اتصال به اینترنت از طریق خطوط تلفن هستند. آنها تا حد زیادی با کارت های مودم پهن باند، مانند مودم های کابلی جایگزین شده اند.

تفاوت اصلی بین کارت‌های شبکه سیمی و کارت‌های بی‌سیم در این است که کارت‌های سیمی اتصالات قابل اعتمادتر و سرعت بالاتری را از طریق کابل‌های فیزیکی فراهم می‌کنند، در حالی که کارت‌های بی‌سیم انعطاف‌پذیری و تحرک بیشتری را ارائه می‌کنند. با این حال، اتصالات بی سیم در برابر تداخل و مسائل اشتراک پهنای باند در شبکه های شلوغ آسیب پذیر هستند.

سخت افزار کارت شبکه

سخت-افزار-کارت-شبکه

کارت شبکه حاوی سخت افزاری است که به کامپیوتر اجازه می دهد به شبکه متصل شود. برخی از اجزای سخت افزاری کلیدی کارت شبکه عبارتند از:

پورت ها

پورت RJ45 – پورت استانداردی که با کابل به شبکه های اترنت متصل می شود. پورت های RJ45 از سرعت 1 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کنند.

پورت فیبر نوری – پورت های فیبر برای اتصالات با سرعت بالا تا 10 یا 40 گیگابیت در ثانیه به شبکه های فیبر نوری متصل می شوند. کانکتورهای رایج LC و SC هستند.

USB – برخی از کارت های شبکه از درگاه های USB یا آداپتور برای اتصال استفاده می کنند. حداکثر سرعت آداپتورهای شبکه USB در حدود 480 مگابیت در ثانیه است.

چیپست

چیپست بسیاری از عملکردهای کارت شبکه را کنترل می کند. چیپست ها توسط شرکت هایی مانند اینتل، Realtek و Qualcomm ساخته می شوند. چیپست سرعت، ویژگی های امنیتی و قابلیت های نرم افزاری کارت را مدیریت می کند.

آنتن ها

کارت های شبکه بی سیم حاوی آنتن هایی برای ارسال و دریافت سیگنال های رادیویی هستند. آنتن‌های بیشتر معمولاً سرعت‌های بالاتر و پوشش وسیع‌تری را ارائه می‌کنند. MIMO (چند ورودی، چند خروجی) تکنیکی است که از چندین آنتن برای بهبود عملکرد بی سیم استفاده می کند.

مشخصات فنی

سرعت – سرعت کارت شبکه تعیین می کند که در هر ثانیه چه مقدار داده می تواند ارسال و دریافت کند. سرعت های رایج اترنت 10 مگابیت در ثانیه، 100 مگابیت در ثانیه، 1 گیگابیت در ثانیه، 2.5 گیگابیت در ثانیه، 5 گیگابیت در ثانیه و 10 گیگابیت در ثانیه است.

فرکانس‌های بی‌سیم – کارت‌ها از فرکانس‌هایی مانند ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز برای وای‌فای یا فرکانس‌های ۵G NR استفاده می‌کنند. فرکانس‌های بالاتر سرعت‌های بالاتری را ممکن می‌سازد.

کانکتورها – کانکتورهای رایج RJ45 برای اترنت و انواع LC و SC برای کابل های فیبر نوری هستند. کارت های بی سیم ممکن است دارای کانکتور آنتن خارجی باشند.

درایورها و نرم افزارها

برای اینکه کارت شبکه به درستی کار کند، به نرم افزاری نیاز دارد که به عنوان درایور دستگاه شناخته می شود. درایور به سیستم عامل اجازه می دهد تا با کارت شبکه ارتباط برقرار کرده و آن را کنترل کند. بدون نصب درایور مناسب، سیستم عامل کارت شبکه را شناسایی نمی کند یا نمی تواند از آن استفاده کند.

درایورهای دستگاه بین سیگنال‌های سخت‌افزاری کارت شبکه و دستورات نرم‌افزاری که توسط سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی استفاده می‌شود، ترجمه می‌کنند. راننده به عنوان یک مترجم بین این دو عمل می کند و به آنها اجازه می دهد یکدیگر را درک کنند.

درایورها به طور خاص برای هر مدل یا چیپست کارت شبکه طراحی شده اند. اکثر کارت های شبکه بدون درایور منطبق برای آن سخت افزار به درستی کار نمی کنند. سازندگان دستگاه درایورهایی را با دستورالعمل های دقیق در مورد نحوه نصب آنها برای هر نسخه از ویندوز، MacOS، لینوکس و سایر سیستم عامل ها منتشر می کنند.

علاوه بر درایور پایه، اکثر فروشندگان کارت شبکه ابزارهای پیکربندی و ابزارهای نرم افزاری پیشرفته را نیز ارائه می دهند. اینها به شما امکان می‌دهند تنظیمات را تغییر دهید، اتصال را نظارت کنید، سیستم‌افزار را به‌روزرسانی کنید، عیب‌یابی انجام دهید و سایر عملکردها را فراتر از آنچه درایور پایه ارائه می‌دهد سفارشی کنید. به عنوان مثال، برنامه های کاربردی ممکن است امکان کنترل چراغ های LED، سرعت اتصال، تنظیمات اولویت و سایر گزینه های پیشرفته را فراهم کنند.

نصب جدیدترین و صحیح درایورها هنگام افزودن یا ارتقاء کارت شبکه در رایانه بسیار مهم است. عدم نصب صحیح درایورها یکی از رایج ترین دلایل مشکلات و خطاهای اتصال به شبکه است. خوشبختانه، اکثر سیستم‌عامل‌های مدرن شامل درایورهای عمومی هستند که امکان اتصال اولیه را فراهم می‌کنند، با این گزینه که بعداً به بسته درایور بهینه ارتقا دهید. بررسی دوره‌ای به‌روزرسانی‌های درایور نیز می‌تواند به حداکثر رساندن عملکرد و سازگاری کارت شبکه شما کمک کند.

نصب کارت شبکه

نصب-کارت-شبکه

نصب یک کارت شبکه جدید یک فرآیند ساده است که شامل باز کردن رایانه شما، قرار دادن کارت در یک اسلات باز PCIe و بارگیری درایورهای مورد نیاز است.

اکثر رایانه های مدرن دارای اسلات های توسعه PCI Express (PCIe) هستند که از کارت های افزودنی مختلفی مانند آداپتورهای شبکه پشتیبانی می کنند. اسلات PCIe مانند یک اسلات پلاستیکی نازک طولانی روی مادربرد به نظر می رسد که در یک طرف آن یک قفل آزاد کننده قرار دارد. مطمئن شوید که الکتریسیته ساکن را قبل از دست زدن به اجزای کامپیوتر با لمس یک سطح فلزی زمین شده تخلیه کنید.

برای نصب کارت شبکه PCIe:

 1. کامپیوتر خود را خاموش و از برق بکشید. برای دسترسی به مادربرد کیس را باز کنید. یک اسلات باز PCIe x1 یا x16 را پیدا کنید. اسلات های x16 طولانی تر هستند و با هر اندازه کارت کار می کنند.
 2. براکت فلزی پشت کیس را مطابق با شکاف باز PCIe بردارید. این یک دریچه برای اتصال پورت کارت شبکه ایجاد می کند.
 3. کارت شبکه را به آرامی در اسلات PCIe قرار دهید و آن را به طور کامل در جای خود فشار دهید تا قفل کلیک کند. مطمئن شوید که محکم در جای خود قرار گرفته است.
 4. کیس را عوض کنید و کابل های برق داخلی را دوباره وصل کنید. جعبه را ببندید.
 5. کامپیوتر را دوباره روشن کنید و درایورهای کارت شبکه را نصب کنید. اینها معمولاً روی یک سی دی قرار می گیرند یا می توان آنها را از وب سایت سازنده دانلود کرد. دستورات را دنبال کنید تا درایورها را نصب کنید و پس از اتمام دوباره راه اندازی کنید.
 6. پس از راه اندازی مجدد، سیستم عامل باید به طور خودکار آداپتور شبکه جدید را شناسایی کند. با بررسی تنظیمات شبکه می توانید تأیید کنید که کار می کند.
 7. یک کابل اترنت را از روتر یا مودم خود به پورت پشت کارت شبکه جدید وصل کنید. چراغ های پیوند روی پورت باید روشن شوند تا اتصال فعال را نشان دهند.
 8. اکنون می توانید تنظیمات کارت شبکه را در صورت نیاز از طریق سیستم عامل خود پیکربندی کنید و شروع به استفاده از دسترسی به اینترنت پرسرعت جدید خود کنید!

اگر با مشکلی در شناسایی نشدن کارت مواجه شدید، سعی کنید آن را مجدداً در اسلات PCIe قرار دهید یا برای راهنمایی به دفترچه راهنمای مادربرد خود مراجعه کنید. با نصب درایورهای مناسب، کارت شبکه باید به صورت یکپارچه به عنوان یک جزء plug-and-play کار کند.

عیب یابی کارت های شبکه

عیب-یابی-کارت-های-شبکه

کارت‌های شبکه به رایانه‌ها اجازه می‌دهند به شبکه‌ها متصل شوند و به اینترنت دسترسی داشته باشند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که مانع از عملکرد صحیح کارت شبکه شود. در اینجا چند نکته برای عیب یابی مشکلات رایج کارت شبکه آورده شده است:

تشخیص مشکلات اتصال

اگر قادر به اتصال به شبکه یا دسترسی به اینترنت نیستید، ممکن است مشکل از کارت شبکه شما باشد. موارد زیر را امتحان کنید:

 • بررسی کنید که آیا کابل شبکه به درستی به کارت شبکه و روتر/سوئیچ وصل شده است یا خیر
 • سعی کنید دستگاه دیگری را به کابل شبکه وصل کنید تا ببینید آیا مشکل از کابل است یا خیر
 • اگر کابل معیوب است، کابل شبکه دیگری را امتحان کنید
 • برای بازنشانی اتصالات، کامپیوتر و روتر خود را مجددا راه اندازی کنید
 • بررسی کنید که آیا کارت شبکه در سیستم عامل شما به درستی فعال و پیکربندی شده است
 • درایورهای کارت شبکه خود را به آخرین نسخه به روز کنید
 • اتصال شبکه خود را در تنظیمات شبکه خاموش و روشن کنید

برای عیب یابی، سعی کنید کارت شبکه را بردارید و دوباره آن را در جای خود قرار دهید. اگر مشکلات همچنان وجود داشته باشد، کارت شبکه در صورت آسیب دیدگی یا خرابی احتمالاً باید تعویض شود.

به روز رسانی درایورها

درایورهای قدیمی، خراب یا مفقود می توانند از عملکرد صحیح کارت شبکه شما جلوگیری کنند. درایورهای خود را به آخرین نسخه پایدار توصیه شده توسط سازنده به روز نگه دارید. درایورها را از طریق ویژگی به روز رسانی نرم افزار سیستم عامل خود یا وب سایت سازنده به روز کنید. نصب مجدد درایورها اغلب می تواند مشکلات را حل کند.

پیروی از این نکات عیب‌یابی می‌تواند به تشخیص و رفع مشکلاتی که در کارت شبکه شما رخ می‌دهد کمک کند. در صورت نیاز برای کمک بیشتر با سازنده یا متخصص فناوری اطلاعات تماس بگیرید. با عیب یابی صحیح، کارت شبکه شما باید در کمترین زمان پشتیبان گیری شده و متصل شود.

استانداردهای کارت شبکه

استانداردهای-کارت-شبکه

کارت های شبکه از استانداردهای خاصی پیروی می کنند تا از سازگاری و قابلیت همکاری بین دستگاه ها اطمینان حاصل کنند. برخی از استانداردهای کلیدی برای کارت های شبکه سیمی و بی سیم عبارتند از:

استانداردهای اترنت

برای کارت های شبکه اترنت سیمی، استانداردهای رایج عبارتند از:

10BASE-T – یک استاندارد اولیه اترنت که اتصالات 10 مگابیت بر ثانیه را روی کابل های مسی جفت تابیده ارائه می کرد. این شامل 10BASE-T برای اترنت 10 مگابیت بر ثانیه از طریق جفت پیچ خورده و همچنین 100BASE-TX سریعتر برای اترنت سریع 100 مگابیت بر ثانیه است.

1000BASE-T – همچنین به عنوان Gigabit Ethernet شناخته می شود، این استاندارد اتصالات 1 گیگابیت بر ثانیه را از طریق کابل های مسی جفت تابیده فراهم می کند.

10GBASE-T – این اتصالات اترنت 10 گیگابیت بر ثانیه را از طریق کابل های مسی جفت تابیده فراهم می کند. قیمت کارت‌ها و سوئیچ‌های شبکه 10GBASE-T که هنوز نسبتاً جدید هستند، همچنان کاهش می‌یابند.

استانداردهای وای فای

برای کارت های شبکه Wi-Fi بی سیم، برخی از استانداردهای رایج عبارتند از:

802.11b – یک استاندارد اولیه Wi-Fi که تا 11 مگابیت بر ثانیه شبکه بی سیم را فراهم می کند. محصولات دارای استاندارد 802.11b دارای گواهی Wi-Fi هستند.

802.11g – وای فای سریعتر با پهنای باند تا 54 مگابیت بر ثانیه. 802.11g با 802.11b سازگار است.

802.11n – وای فای بسیار سریعتر، تا 600 مگابیت بر ثانیه. از چندین آنتن و مالتی پلکس فضایی استفاده می کند.

802.11ac – جدیدترین استاندارد Wi-Fi که پهنای باند WLAN چند ایستگاهی حداقل 1 گیگابیت بر ثانیه را فراهم می کند. از کانال های گسترده، آنتن های بیشتر، MIMO چند کاربره و مدولاسیون بالاتر استفاده می کند.

استانداردهای جدیدتری هم برای شبکه های سیمی و هم برای شبکه های بی سیم به وجود می آیند تا همگام با فناوری باشند. اما اینها برخی از استانداردهای رایجی هستند که هنگام خرید کارت شبکه جدید باید به دنبال آنها باشید. سازگاری با این استانداردها تضمین می کند که کارت شبکه شما به طور قابل اعتماد در شبکه های مدرن کار می کند.

امنیت کارت شبکه

امنیت-کارت-شیکه

امنیت کارت شبکه برای محافظت از محرمانه بودن و یکپارچگی داده های ارسال شده از طریق شبکه بسیار مهم است. چندین روش کلیدی برای ایمن سازی ترافیک شبکه وجود دارد:

رمزگذاری – رمزگذاری ترافیک شبکه از دسترسی غیرمجاز جلوگیری می کند. داده ها در متن رمزی درهم می شوند که فقط با کلیدهای رمزنگاری مناسب قابل رمزگشایی هستند. پروتکل های رمزگذاری رایج مورد استفاده با کارت های شبکه شامل SSL/TLS، IPsec، WPA2 و موارد دیگر می باشد. رمزگذاری باید برای ایمن کردن اتصالات Wi-Fi، تونل های VPN، دسترسی به وب سایت و سایر ارتباطات شبکه فعال شود.

VPN ها – یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) یک شبکه خصوصی را در سراسر شبکه های عمومی گسترش می دهد تا دسترسی از راه دور ایمن را فراهم کند. VPN ها ترافیک بین دستگاه مشتری و سرور VPN را رمزگذاری می کنند. این یک تونل ایجاد می کند که از جاسوسی انتقال جلوگیری می کند. VPN ها همچنین آدرس IP مشتری را پنهان می کنند که لایه دیگری از ناشناس بودن را اضافه می کند.

فایروال ها – نصب فایروال مانعی بین شبکه های داخلی قابل اعتماد و شبکه های خارجی غیرقابل اعتماد ایجاد می کند. ترافیک شبکه بر اساس یک سیاست امنیتی تعریف شده فیلتر می شود. فایروال ها می توانند ترافیک مخرب را مسدود کرده و از دسترسی مستقیم به دستگاه های موجود در شبکه محلی جلوگیری کنند. فایروال های نرم افزاری را می توان مستقیماً بر روی هاست های شبکه پیکربندی کرد.

کنترل های دسترسی – کارت های شبکه با سیستم کنترل دسترسی سیستم عامل برای محدود کردن فعالیت های شبکه ارتباط برقرار می کنند. این شامل تنظیم مجوزها، محدود کردن امتیازات کاربر، غیرفعال کردن دسترسی مهمان و اجرای کنترل‌های آگاه از برنامه است. کنترل های دسترسی قوی تضمین می کند که فقط کاربران و دستگاه های مجاز می توانند از طریق شبکه ارتباط برقرار کنند.

به روز رسانی – سازندگان درایورها و سیستم عامل به روز شده را برای اصلاح آسیب پذیری در کارت های شبکه منتشر می کنند. نصب سریع آخرین به روز رسانی ها برای بستن حفره های امنیتی که می توانند برای حملات مورد سوء استفاده قرار گیرند، حیاتی است. به روز رسانی ها همچنین پشتیبانی از استانداردهای امنیتی جدید را به محض ظهور اضافه می کنند.

نظارت – فعالیت شبکه باید برای شناسایی ناهنجاری ها و تهدیدات احتمالی نظارت شود. نظارت، الگوهای ترافیک را مشاهده می‌کند و می‌تواند مدیران را از اتصالات مشکوک، امضاهای بدافزار و سایر شاخص‌های در معرض خطر آگاه کند.

ترکیب این حفاظت ها امنیت چند لایه ای را برای دفاع قوی از انتقال شبکه فراهم می کند. همانطور که حملات سایبری پیشرفته تر می شوند، استفاده از رمزگذاری، کنترل های دسترسی و سایر روش ها برای قفل کردن کارت های شبکه ضروری است.

برندهای کارت شبکه

برخی از تولید کنندگان عمده کارت های رابط شبکه عبارتند از:

کارت شبکه اینتل

اینتل یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین برندها در زمینه سخت افزار کامپیوتر است. آنها طیف گسترده ای از آداپتورهای شبکه سیمی و بی سیم را برای رایانه های شخصی رومیزی و لپ تاپ تولید می کنند. کارت های شبکه اینتل به دلیل عملکرد قابل اعتماد و ادغام با پردازنده ها و چیپست های اینتل شناخته شده اند. بسیاری از کامپیوترهای OEM دارای آداپتورهای شبکه اینتل از پیش نصب شده هستند.

آداپتورهای شبکه سیمی محبوب اینتل شامل سری های I210، I211، I217، I219 و I225 هستند. از طرف بی سیم، آداپتورهای Wi-Fi 6 و Wi-Fi 6E اینتل سرعت بالایی و ویژگی های نسل بعدی را ارائه می دهند. اینتل همچنین آداپتورهای سرور، کارت‌های 10GbE و گزینه‌های دیگر را برای برنامه‌های کاربردی و سازمانی ارائه می‌دهد.

کارت شبکه تی پی لینک

TP-Link یک تولید کننده پیشرو در تجهیزات شبکه از جمله روترهای بی سیم، سوئیچ ها و کارت های رابط شبکه است. آنها آداپتورهای سیمی و بی سیم را با استانداردهای بسیاری مانند 10/100 مگابیت بر ثانیه، اترنت گیگابیتی، وای فای 5 و وای فای 6 تولید می کنند.

کارت های شبکه TP-Link به دلیل قیمت مقرون به صرفه خود شناخته شده اند و در عین حال عملکرد و قابلیت اطمینان بالایی دارند. آنها طیف وسیعی از عوامل شکل را برای رایانه های شخصی رومیزی ارائه می دهند، از جمله کارت های PCIe، آداپتورهای USB و کارت های M.2.

کارت شبکه دی لینک

کارت شبکه های دی لینک (D-Link Network Cards)، کارت هایی هستند که به کامپیوتر شما اجازه می دهند تا به شبکه هایی مانند اینترنت، شبکه های داخلی سازمانی و یا شبکه های بیسیم (Wi-Fi) متصل شوید. این کارت ها به طور معمول به پورت PCI یا PCIe مادربورد کامپیوتر وصل می شوند و از طریق آنتن یا کابل، به شبکه متصل می شوند. کارت های شبکه دی لینک، معمولاً با سرعت بالا و قابلیت پشتیبانی از استانداردهای جدید شبکه، با کیفیت بالا و قابل اطمینان هستند.

سایر برندهای اصلی

برخی دیگر از تولیدکنندگان پیشرو کارت شبکه عبارتند از Realtek، Qualcomm Atheros، Broadcom، Netgear، Asus، Trendnet، Linksys و TRENDnet. اکثر برندها طیف وسیعی از آداپتورهای شبکه سیمی و بی سیم را در استانداردها، سرعت ها، فاکتورهای شکل و قیمت متفاوت ارائه می دهند.

هنگام خرید یک کارت شبکه جدید، ایده خوبی است که از برندهای معتبر و قابل اعتمادی استفاده کنید که گزینه های پشتیبانی و گارانتی خوبی برای راننده ارائه می دهند. نام تجاری و مدل NIC می تواند بر سرعت، قدرت سیگنال، سازگاری و ویژگی های ارائه شده تأثیر بگذارد.

آینده کارت های شبکه

کارت‌های شبکه از نظر سرعت و قابلیت‌ها راه درازی را پیموده‌اند، اما به تکامل خود ادامه خواهند داد تا نیازهای فناوری‌های نوظهور و موارد استفاده را برآورده کنند. در اینجا برخی از روندهایی است که احتمالاً در آینده با کارت های شبکه شاهد خواهیم بود:

سرعت های سریع تر

سرعت رابط شبکه همچنان افزایش می‌یابد تا با تقاضا برای برنامه‌های کاربردی پهنای باند بالاتر و انتقال سریع‌تر داده‌ها مطابقت داشته باشد. در حال حاضر شاهد انتقال از اترنت گیگابیتی به اترنت 10 گیگابیتی برای شبکه های سیمی هستیم. سرعت بی‌سیم نیز با ظهور استانداردهایی مانند WiFi 6 و 6E افزایش می‌یابد که از سرعت بسیار بالاتری پشتیبانی می‌کنند. با گذشت زمان، انتظار داشته باشید که سرعت های 100GbE، 400GbE و حتی ترابیت را مشاهده کنید.

کانکتورها و کابل های جدید

برای پشتیبانی از سرعت‌های سریع‌تر، استانداردهای اتصال و کابل جدید ظاهر می‌شوند. کابل های فیبر نوری که به جای سیم های فلزی از نور برای انتقال داده ها استفاده می کنند، می توانند داده های بسیار بیشتری را در فواصل طولانی تر حمل کنند. این بدان معناست که کارت‌ها و پورت‌های شبکه فیبر نوری حتی در دستگاه‌های مصرف‌کننده رایج‌تر خواهند شد. کابل‌های مسی متصل مستقیم مانند 25G SFP28 نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
پروتکل های بی سیم پیشرفته تر

نسل‌های جدید وای‌فای و بی‌سیم سلولی سرعت‌های سریع‌تر، تأخیر کمتر و قابلیت اطمینان بهتری را ارائه می‌کنند. WiFi 6E از باند جدید 6 گیگاهرتز بهره می برد در حالی که نسل بعدی WiFi 7 افزایش گسترده پهنای باند را نوید می دهد. به روز رسانی شبکه های سلولی 5G و 6G همچنین به کارت های شبکه بی سیم این امکان را می دهد که به عنوان رابط های شبکه اولیه سریع عمل کنند، نه صرفاً برای عدم اتصال.

هوش و انعطاف پذیری بیشتر

کارت های شبکه از طریق نرم افزار تطبیق پذیرتر و قابل تنظیم تر می شوند. ویژگی‌هایی مانند تعادل بار، شکست و شکل‌دهی ترافیک از سخت‌افزار اختصاصی به خود کارت‌ها منتقل می‌شوند. شبکه‌های بهینه‌شده یادگیری ماشین، کارت‌های شبکه را قادر می‌سازد تا عملکرد خود را به صورت پویا بهینه کنند. مجازی سازی همچنین به یک کارت اجازه می دهد تا چندین رابط مجازی را برای برنامه های مختلف ارائه دهد.

مصرف برق کمتر

طراحی‌های سیلیکونی کارآمد و فرآیندهای تولید، کارت‌های شبکه را قادر می‌سازد تا سرعت بالا و ویژگی‌های پیشرفته را ارائه دهند و در عین حال انرژی کمتری مصرف کنند. این به کارت های شبکه اجازه می دهد تا در دستگاه های تلفن همراه و اینترنت اشیا بیشتری جاسازی شوند. ویژگی‌هایی مانند wake-on-LAN و سرعت پیوند انتخابی نیز مصرف انرژی را بهینه می‌کنند.

به طور کلی، کارت های شبکه در کنار شبکه ها و محاسبات به تکامل خود ادامه خواهند داد. سرعت بیشتر، کانکتورهای جدید، بی سیم پیشرفته، نرم افزار هوشمند و مصرف انرژی کمتر، کارت های شبکه آینده را مشخص خواهد کرد. این برنامه‌های جدید و موارد استفاده را فعال می‌کند که امروزه فقط می‌توانیم تصور کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید