کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه

برای تعریف کابل شبکه و اینکه چه کار می کند باید عملکرد آن را معرفی کنیم. این نوع کابل برای ایجاد پیوند بین رایانه های شخصی استفاده می شود و از طریق این پیوندها داده ها در مین فریم شبکه بزرگتر تشکیل شده رله و به اشتراک گذاشته می شود.

کابل شبکه و انواع آن

کابل شبکه گاهی اوقات خارجی است و برای وصل کردن رایانه به تجهیزاتی مانند مودم های اینترنتی یا پورت های روی زمین مناسب است. هنگامی که کابل های شبکه به عنوان بخشی از زیرساخت نصب می شوند، در قسمت داخلی ساختمان، دیوار، سقف گچی و کابینت های سیم کشی در کنار سایر کابل ها و سیم های برق نصب شده قرار می گیرند. این سیستم دسترسی آماده به اینترنت و سایر منابع داده مانند خدمات تلویزیونی را در دسترس قرار می دهد.

با توجه به ویژگی‌های فنی، کابل‌های شبکه انواع مختلفی دارند که رایج‌ترین آن‌ها جفت تابیده، فیبر نوری، کواکسیال و اترنت است. این انواع مختلف کابل شبکه هر کدام برای هدف خاصی مناسب هستند، بنابراین یکی نمی تواند جایگزین دیگری شود.

کابل اترنت در شبکه محلی LAN، شبکه شهری MAN و کابل شبکه جهانی WAN که برای اتصال تجهیزاتی مانند سوئیچ ها، روترها و رایانه های شخصی به رله داده ها استفاده می شود، اترنت نامیده می شود.

برای انتقال داده ها و رساندن آن به مقصد، داده هایی که برای ما قابل درک است با استفاده از فرآیندهای نرم افزاری به کدهای صفر و یک تبدیل می شوند و سپس یک بار دیگر به شکل قابل درک اولیه و در مقصد تغییر می کنند.

انواع کابل شبکه

کابل های شبکه عمدتا به سه نوع جفت تابیده، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم می شوند. در اینجا ما هر نوع را به طور جداگانه مورد بحث قرار خواهیم داد. همانطور که قبل از حرکت هر نوع برای یک هدف خاص استفاده می شود.

کابل شبکه جفت پیچ خورده در دو نوع مختلف شیلددار و بدون شیلد وجود دارد. کابل محافظ نیز STP نامیده می شود و بدون محافظ نیز به عنوان UTP شناخته می شود.

  • در U/FTP یک فویل هر جفت سیم را احاطه می کند.
  • در نوع F/UTP یک فویل در اطراف چهار جفت سیم وجود دارد
  • در S/UTP یک سپر در اطراف چهار جفت سیم وجود دارد.
  • در SF/UTP یک سپر و یک فویل در اطراف هر چهار جفت وجود دارد که به این نوع STP نیز گفته می شود.
  • در S/FTP دور هر جفت سیم یک فویل وجود دارد و یک سپر همه آنها را می پوشاند.
  • در F/FTP دور هر جفت سیم یک فویل با فویل دیگری در اطراف آن وجود دارد که کل کابل را می پوشاند.
  • در SF/FTP یک سپر بافته و یک فویل در اطراف سیم ها وجود دارد. همچنین یک لایه فویل در اطراف هر جفت سیم وجود دارد. به عنوان گرانترین نوع کابل شبکه، این نوع معمولاً در شبکه هایی با درجه اهمیت و امنیت بالا استفاده می شود.

کابل شبکه

در کابل شبکه Unshielded Twisted. (UTP) هر یک از هشت سیم به طور جداگانه با مواد عایق پوشانده شده است و هر جفت آن به هم پیچیده شده است. همانطور که از نام آن پیداست هیچ پوششی روی جفت سیم ها وجود ندارد.

نمونه هایی از کابل های شبکه

برای نام بردن چند نمونه دیگر از انواع کابل شبکه می توان به Cat 6، Cat 7 و کابل شبکه کواکسیال اشاره کرد.

مدل 10 متری Cat6 پرکاربرد با سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه است، این مدل از پهنای باند مناسبی برخوردار است. اما برای اینکه سرعت مطلوبی را ارائه دهد. طول آن در هر بازه بدون رهگیری نباید بیشتر از 55 متر باشد. این الزام برای طول کوتاه را می توان از معایب این نوع کابل تلقی کرد.

کابل شبکه

کابل شبکه Cat 7 نیز اطلاعات را با سرعت بیش از 10 گیگابایت در ساعت انتقال می دهد. حداکثر طولی که می تواند برای یک فاصله قطع شده داشته باشد 100 متر است.

کابل شبکه

کابل شبکه کواکسیال دارای یک هسته مرکزی است که رسانای برق و عایق است. این لایه و عایق روی آن از تداخل و اعوجاج الکتریکی در سیگنال جلوگیری می کند. عایق هادی مرکزی یک سیم نازک پیچ خورده یا ساده است که در مرکز اطراف این سیم مسی یک عایق قرار دارد و روی این عایق یک توری فلزی یا مسی بافته شده قرار دارد و تمام این لایه ها در نهایت با یک عایق بیرونی پوشانده شده است.

کابل شبکه

کابل کواکسیال شبکه نازک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نرم و انعطاف پذیر است و کار با این نوع کابل را آسان می کند و می توان مستقیماً به کارت شبکه متصل شد و می تواند سیگنال ها را تا 185 متر ارسال کند. این عمدتا در شبکه های کامپیوتری و سیستم های رادیویی استفاده می شود. معمولاً برای انتقال ویدئو و تصاویر استفاده نمی شود. نصب دوربین مدار بسته و سیستم های کنترل از راه دور.

کابل کواکسیال شبکه ضخیم نیز انعطاف پذیر است اما ضخیم تر است. هسته مسی این نوع ضخیم‌تر از نوع نازک آن است که به آن امکان می‌دهد سیگنال‌ها را به فواصل طولانی‌تر از هسته قبلی ارسال کند. این فاصله تا 500 متر را پشتیبانی می کند، به همین دلیل از ضخامت به عنوان ستون اصلی برای اتصال شبکه های کوچک نازک شده استفاده می شود.

کابل کواکسیال در مکان هایی که فواصل بین فواصل طولانی است اعمال می شود تا ارتباط بین رادیو، تلویزیون و تلفن حفظ شود. همچنین نوع کوتاه این کابل مناسب برای اتصال لوازم تصویری خانگی، انتقال سیگنال از آنتن به گیرنده، از ایستگاه تلویزیون به گیرنده های تلویزیون، از پست های رادیویی به گیرنده های رادیویی و موارد مشابه دیگر از کاربردهای کواکسیال می باشد. کابل.

کابل شبکه

همانطور که از انواع مختلف و متنوع کابل شبکه مشاهده می شود که هر کدام برای هدف خاصی مناسب هستند و هیچ کدام نمی تواند جایگزین عملکرد دیگری شود، برای یافتن نوع دقیق کابل باید تعداد زیادی پارامتر مختلف را در نظر گرفت. برای افرادی که به دنبال کابل شبکه هستند تا به هدف خاصی که می‌خواهند برسند و خدمت کنند، توصیه می‌شود قبل از خرید، تحقیقاتی را انجام دهند. شرکت سیم سما مفتخر است که در طول سالیان متمادی مشاوره ارزشمندی را به مردم سراسر جهان ارائه می دهد و سابقه درخشان رضایت مشتریان را مدیون کیفیت بالای محصولات آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید