سوئیچ شبکه

پورت SFP چیست و چه کاربردی دارد؟

پورت-SFP-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟

پورت SFP چیست و چه کاربردی دارد؟

تطبیق پذیری و قابلیت های پرسرعت پورت های SFP را کشف کنید. بیاموزید که چگونه این پورت‌های کوچک قابل اتصال، اتصال انعطاف‌پذیری را برای دستگاه‌های شبکه‌ای فراهم می‌کنند که انتقال یکپارچه داده‌ها و سازگاری آسان رابط را ممکن می‌سازد.

اگر تا به حال مجبور شده اید دستگاه های مختلفی را با استفاده از کابل های فیبر نوری یا مسی متصل کنید، احتمالاً با یک پورت SFP مواجه شده اید. علیرغم اندازه کوچکشان، این اسلات های کوچک می توانند کارهای زیادی را در ارتباطات داده انجام دهند. بسته به نوع، سوئیچ ممکن است پورت های SFP متفاوتی داشته باشد. بدون پورت SFP، یک سوئیچ ارزان قیمت SOHO ممکن است فقط دارای پورت های RJ45 باشد.

با این حال، یک سوئیچ معمولی سازمانی ممکن است شامل 48 پورت فیبر SFP و یک پورت کنسول برای شبکه‌های بزرگ باشد. این به دلیل وجود تعداد پورت ها برای افزایش تراکم و توان عملیاتی است.

پورت SFP چیست؟

پورت-SFP-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟

پورت SFP یک دستگاه شبکه یک شکاف کوچک است که یک ماژول SFP را در خود جای می دهد. اکثر سخت افزارهای شبکه معاصر معمولاً دارای دو یا چند پورت SFP داخلی هستند.

یک فرستنده گیرنده SFP، که گاهی اوقات ماژول SFP نامیده می شود، صرفاً یک جزء فلزی با قابلیت تعویض داغ است که امکان انتقال داده را در صورت اتصال به دستگاه دیگری از طریق کابل فراهم می کند.

تجهیزات شبکه، مانند سوئیچ، روتر، سرور، کارت رابط شبکه یا رایانه ممکن است شامل یک پورت SFP باشد. حداقل دو پورت SFP در اکثر سوئیچ های مورد استفاده در برنامه های بزرگ شبکه کامپیوتری گنجانده شده است. این سوئیچ ها با نام سوئیچ های SFP نیز شناخته می شوند.

اگر پورت ارائه شده باشد، می‌توانید بسیاری از سوئیچ‌ها را با استفاده از ماژول‌های SFP و کابل‌های مرتبط متصل کنید. در نتیجه، به دستیابی به توان عملیاتی و پهنای باند بالاتر شبکه کمک می کند.

عملکرد پورت SFP چیست؟

پورت-SFP-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟--1

به لطف اتصال پورت SFP، داده ها را می توان با استفاده از یک فرستنده گیرنده SFP و کابل کشی مناسب بین دو دستگاه منتقل کرد. به عبارت دیگر، پورت و فرستنده گیرنده SFP مرتبط، ارتباط از راه دور بین دو دستگاه را امکان پذیر می کند.

نرخ انتقال داده ماژول SFP، که به نوبه خود مشخص می کند که چه نوع کابلی برای برقراری اتصال لازم است، بر حداکثر فاصله ای که دو دستگاه می توانند از طریق یک پورت SFP به یکدیگر متصل شوند، تأثیر می گذارد.

هدف از پورت SFP چیست؟

پورت‌های SFP و ماژول‌های SFP منطبق با آنها برای ارتباطات داده‌ای صاف و پرسرعت و ارتباطات مخابراتی در فواصل طولانی در طیف وسیعی از برنامه‌ها استفاده می‌شوند.

آنها اغلب برای اتصال سوئیچ های شبکه یک گیگابیتی به یکدیگر، افزایش ظرفیت و بهبود عملکرد یک شبکه استفاده می شوند. این در کاربردهای صنعتی، تجاری و نظامی مفید است که در آن بسیاری از تجهیزات نیاز به اتصال سریع متصل در یک منطقه وسیع دارند.

چه تجهیزات شبکه ای از پورت های SFP پشتیبانی می کند؟

پورت-SFP-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟-3-4

علاوه بر سوئیچ‌های سیسکو، سایر دستگاه‌های دارای پورت SFP عبارتند از: روترها، فایروال‌ها، کنترل‌کننده‌های شبکه بی‌سیم و لوازم سرور. تنها تجهیزاتی که برای مدیریت حجم بالای ترافیک شبکه از چندین کاربر نهایی در نظر گرفته شده است، اغلب با یک رابط SFP ارائه می شود. به عنوان مثال، Catalyst 9800-L Wireless Lan Controller تنها پورت های SFP یا رابط های اترنت مسی را ارائه می دهد زیرا برای شبکه های کوچکتر در نظر گرفته شده است.

از سوی دیگر، یک کنترل کننده شبکه بی سیم Catalyst 9800-40 یا 9800-80 فقط دارای کانکتورهای SFP است، زیرا این دستگاه ها برای کار در شبکه های بسیار بزرگ طراحی شده اند و به سرعت بیش از 1 گیگابیت بر ثانیه نیاز دارند.

آیا کابل مسی یا فیبر نوری توسط پورت SFP استفاده می شود؟

ماژول‌های فرستنده و گیرنده نوری فشرده و قابل اتصال گرم فیبر SFP اغلب در ارتباطات داده و برنامه‌های مخابراتی استفاده می‌شوند. ماژول های فیبر SFP اغلب در انواع مختلفی ارائه می شوند. ماژول های فرستنده گیرنده SFP (قابل اتصال با ضریب فرم کوچک) یا مینی GBIC (مبدل رابط گیگابیتی) به عنوان SFP های مسی نیز شناخته می شوند.

هر دو اتصال کابل مسی و فیبر نوری توسط پورت های SFP پشتیبانی می شوند. بسته به قابلیت انتقال داده گیرنده SFP، ممکن است از کابل های مسی یا فیبر نوری استفاده شود. به عنوان مثال، اگر برنامه شبکه شما برای سرعت انتقال داده تا 1 گیگابیت در ثانیه در فواصل 100 متری یا کمتر درخواست می کند، ممکن است از یک اتصال معمولی Cat 6 اترنت با SFP خود استفاده کنید.

مشخصات SFP اصلی کمیته Small Form Factor فقط به سرعت انتقال داده تا 1 گیگابیت در ثانیه اجازه می دهد، در حالی که Cat 6 دارای نرخ انتقال 1 گیگابیت در ثانیه است. در اصل، این دو یک تطابق ارتباطات داده ای را تشکیل می دهند که در بهشت ساخته شده است.

اگر برنامه شما به سرعت انتقال سریعتر نیاز داشته باشد، از یک فرستنده گیرنده SFP+ یا QSFP+ با اتصال فیبر نوری، که ممکن است بیش از 100 متر طول بکشد بدون کاهش عملکرد، استفاده می شود.

این یک امتیاز است که مشخصات SFP+ و QSFP+ نرخ انتقال را به ترتیب تا 10 و 40 گیگابیت بر ثانیه ارائه می‌دهند. از نظر فنی، می توانید یک فرستنده گیرنده +SFP را به کابل اترنت رده بالاتر متصل کنید، اما طول کابل شما فقط حدود 30 متر خواهد بود.

چه چیزی پورت های SFP را حیاتی می کند؟

فقط درگاه‌های فیبر تقریباً با تمام سوئیچ‌های شبکه پرسرعت کار می‌کنند، زیرا فقط فیبر می‌تواند بیشترین پهنای باند را در مسافت طولانی ارائه دهد.

کابل‌های مسی همچنان می‌توانند داده‌ها را با سرعت‌های بالا حمل کنند، اما از آنجایی که ضخیم‌تر، گران‌تر و کمتر قابل اعتماد هستند، فقط در فواصل بسیار محدود عملی هستند.

بنابراین، پورت فیبر جزء مهم سوئیچ های اترنت معاصر است. آنها به عنوان یک پیوند مهم بین سوئیچ ها و فرستنده گیرنده عمل می کردند. سپس سیگنال را از طریق اتصال فیبر صدها کیلومتر دورتر ارسال کنید.

بیایید به توجیه اهمیت آن بپردازیم. اولاً، فرم فاکتور SFP معقول‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین گزینه است زیرا در بخش فرستنده گیرنده محبوب و پررونق است.

پورت SFP چیست و چه کاربردی دارد؟

دوم، در مقایسه با پورت های GBIC، SFP فشرده تر است. در نتیجه، گاهی اوقات از آن به عنوان یک پورت mini-GBIC نیز یاد می کنیم. این بدان معناست که ظرفیت پورت در همان فضای سوئیچ می تواند دو برابر شود.

علاوه بر این، آن را به دوشاخه گرم است. مدیر شبکه می تواند به سرعت ماژول SFP مناسب را بدون خاموش کردن سوئیچ ها تغییر دهد. به همین دلیل، ممکن است بدون نیاز به تعمیر کلی زیرساخت کابل، شبکه های فعلی را کاملاً تغییر داده یا گسترش دهد. و در نهایت به صرفه است. به دلیل محبوبیت فاکتور فرم SFP، بسیاری از فروشندگان و گزینه ها در دسترس هستند.

در نتیجه، سازندگان سوئیچ می توانند به سرعت یک منبع قابل اعتماد را با قیمت مناسب پیدا کنند. قیمت گذاری دستگاه سوئیچ در نهایت در این هزینه ها منعکس می شود و به طور قابل توجهی بازار شبکه را گسترش می دهد. شما و تیمتان می‌توانید با استفاده از اتصالات فوق‌العاده سریع و روان به لطف پورت‌های SFP و ماژول‌های SFP همکاری کنید.

چه انواع پورت های SFP موجود است؟

می‌توانیم آنها را با توجه به نقش‌های مختلفشان به دو گروه تقسیم کنیم.

پورت Combo SFP

پورت-SFP-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟-5

این یک دیافراگم فیزیکی ترکیبی است که با استفاده از همان پارچه سوئیچ و شماره پورت به پورت اترنت مناسب متصل می شود.

به عبارت دیگر (در درجه اول به عنوان یک پورت 1000BASE-T RJ45) وظایفی مشابه با یک پورت فیزیکی دیگر انجام می دهد. ما نمی توانیم از هر دو پورت به طور همزمان استفاده کنیم زیرا آنها ترکیب شده اند.

به عنوان مثال، اگر پورت ترکیبی SFP فعال باشد، پورت RJ45 مرتبط به طور خودکار غیرفعال می شود. این ایده ما را به سمت اصطلاح “درگاه های ترکیبی” برای آن پورت ها سوق داد.

پورت آپلینک SFP

این پورت که اغلب پورت آپلینک SFP نامیده می شود، معمولاً به پورت downlink سوئیچ های سریعتر متصل می شود.

برای مثال می‌توانیم پورت uplink سوییچ Lan را به پورت downlink سوئیچ WAN سریع‌تر وصل کنیم. به یاد داشته باشید که آنها باید از ماژول فرستنده گیرنده و کابل فیبر پچ عبور کنند.

بهتر است برای جلوگیری از هر گونه خطای احتمالی، دو پورت آپلینک را به هم وصل نکنید. به یاد داشته باشید که قبل از ادغام با دستگاه های دیگر، نوع پورت را به طور کامل بررسی کنید، که منجر به شکست لینک می شود.

قدرت و انعطاف‌پذیری یک سرور خصوصی مجازی (VPS) را تجربه کنید – با منابع اختصاصی، امنیت پیشرفته و مقیاس‌پذیری یکپارچه، پتانسیل حضور آنلاین خود را آزاد کنید.

آیا امکان اتصال پورت های SFP روی سوئیچ های برندهای مختلف وجود دارد؟

بیشتر اوقات، می توانید آنها را با استفاده از سوئیچ های مارک های مختلف وصل کنید. اما گاهی اوقات، ممکن است آنها را به اشتباه وصل کنید.

با این حال، اگر به توصیه های زیر توجه کنید، ایده آل خواهد بود:

  • از ماژول SFP با طول موج یکسان در هر دو اسلات استفاده کنید. با این وجود، طول موج مخالف را برای دو اسلات ماژول فرستنده گیرنده BiDi انتخاب کنید. طول موج نادرست باعث عدم اتصال می شود.
  • ابتدا سازگاری سوئیچ و ماژول SFP را بررسی کنید. برخی از شرکت های معروف، از جمله سیسکو، فرستنده های SFP عمومی را از استفاده از پورت های SFP خود مسدود کردند. بنابراین، بهتر است یک فرستنده گیرنده اصلی انتخاب کنید. با این حال، از آنجایی که آنها اغلب ارزان هستند و صرفه جویی قابل توجهی را ارائه می دهند، می توانید فرستنده گیرنده های سازگار شخص ثالث را سفارش دهید.
  • فقط از کابل فیبر مناسب و با کیفیت استفاده کنید. در صورت انتخاب نادرست کابل فیبر، فاصله پیوند ممکن است به نصف کاهش یابد یا در موارد نادری از کار بیفتد. به یاد داشته باشید که فرستنده و گیرنده های MMF SFP فقط از فیبر چند حالته پشتیبانی می کنند، در حالی که فرستنده گیرنده های SMF فقط از فیبر تک حالته پشتیبانی می کنند.

معیارهای انتخاب برای RJ45 یا پورت SFP

پورت SFP با ماژول SFP فیبر باید زمانی در نظر گرفته شود که فاصله پیوند بیشتر از 100 متر باشد در مقابل پورت اترنت RJ45 با کابل اترنت.

هر زمان که اتصال در فاصله 100 متری باشد، ممکن است افراد علاقه مند به یادگیری در مورد SFP 1000Mbps در مقابل RJ45 1000Mbps باشند. در اینجا دستورالعمل های بیشتری برای انتخاب بین پورت SFP و پورت RJ45 وجود دارد.

امنیت

در برخی موقعیت‌های پرخطر، ماژول‌های فیبر SFP از سیم اترنت Cat5e/Cat6 RJ45 ایمن‌تر هستند. کابل RJ45 از جریان الکتریکی استفاده می کند و احتمال آتش گرفتن آن در آتش یا صاعقه را افزایش می دهد، در حالی که ماژول های فیبر SFP این مشکل را ندارند.

قابلیت اطمینان

فیبر به دلیل ویژگی هایی که دارد اغلب به عنوان قابل اعتمادتر در نظر گرفته می شود. از آنجایی که کابل اترنت RJ45 از تکانه های الکتریکی استفاده می کند که می تواند به راحتی تحت تأثیر عوامل خارجی مانند ولتاژ بالا قرار گیرد، در معرض EMI (تداخل الکترومغناطیسی) است.

تاخیر

پورت های SFP ممکن است دستگاه ها را در فواصل دور به هم متصل کنند و تاخیر کمتری نسبت به اتصالات RJ45 داشته باشند، که ممکن است خدمات قابل اعتماد کمتری را ارائه دهد.

مصرف برق

پورت های SFP نسبت به پورت های RJ45 انرژی کمتری مصرف می کنند. تفاوت استفاده بسیار محسوس تر خواهد بود، به خصوص در یک شبکه بزرگ.

ارتقای شبکه آینده

در مقایسه با کابل اترنت Cat5e/Cat6 RJ45، درگاه‌های SFP که کابل فیبر نوری را فعال می‌کنند، اگر بخواهید به زودی به ظرفیت بالاتری مانند 10 گیگابیت بر ثانیه ارتقا دهید، در آینده مقاوم‌تر هستند.

هزینه

از آنجایی که پورت‌های اترنت RJ45 و پورت‌های SFP با سرعت یکسانی اجرا می‌شوند، انتخاب پورت‌های RJ45 برای اتصال سوئیچ‌های اترنت ممکن است مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد، زیرا کابل Cat5e/Cat6 نسبت به اتصال SFP، که هم فرستنده گیرنده و هم کابل‌های مرتبط را شامل می‌شود، ارزان‌تر است.

نتیجه

پورت های SFP برای انتقال داده ها و ارتباطات با سرعت بالا، به ویژه در محیط های شبکه گسترده بسیار مهم هستند. مهم است که به خاطر داشته باشید که عملکرد اصلی یک پورت SFP این است که یک اتصال قابل اعتماد، سیمی و پرسرعت بین دو دستگاه را با استفاده از کابل های فیبر نوری یا مسی فعال کند.

دیدگاهتان را بنویسید