اینترنت

نحوه استفاده اینترنت استارلینک

اینترنت استارلینک

نحوه استفاده اینترنت استارلینک در ایران

اینترنت استارلینک به ایران رسید؟ ایلان ماسک در توییتر دیشب تایید کرد که اینترنت استارلینک را در ایران فعال کرده است. همراه ما باشید نحوه و چگونگی اینترنت استارلینک در ایران را ببینیم.

Starlink یک سیستم صورت فلکی ماهواره ای است که هدف آن ارائه پوشش اینترنتی جهانی است. این سیستم به طور ایده آل برای مناطق روستایی و از نظر جغرافیایی ایزوله که در آن اتصال به اینترنت قابل اعتماد نیست یا وجود ندارد، مناسب است.

Starlink یک ابتکار SpaceX برای ایجاد یک شبکه پهن باند جهانی، از مجموعه ای از ماهواره های مدار پایین زمین (LEO) برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت استفاده می کند. اسپیس ایکس که به طور رسمی با نام شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی شناخته می‌شود، یک شرکت خصوصی موشک و فضاپیما است که ایلان ماسک در سال 2002 تأسیس کرد.

اینترنت استارلینک چگونه کار می کند؟

اینترنت استارلینک بر روی یک فناوری خدمات اینترنت ماهواره ای کار می کند که برای دهه ها وجود داشته است. یک سیستم ماهواره ای به جای استفاده از فناوری کابل، مانند فیبر نوری برای انتقال داده های اینترنتی، از سیگنال های رادیویی از طریق خلاء فضا استفاده می کند. ایستگاه‌های زمینی سیگنال‌هایی را به ماهواره‌ها در مدار ارسال می‌کنند که به نوبه خود داده‌ها را به کاربران Starlink در زمین ارسال می‌کنند. هر ماهواره در صورت فلکی اینترنت استارلینک 573 پوند وزن دارد و بدنه ای صاف دارد. یک موشک فالکون 9 اسپیس ایکس می تواند تا 60 ماهواره را در خود جای دهد.

هدف Starlink ایجاد یک شبکه با تاخیر کم در فضا است که محاسبات لبه را در زمین تسهیل می کند. چالش ایجاد یک شبکه جهانی در فضای بیرونی چالش کوچکی نیست، به خصوص به این دلیل که تاخیر کم یک تقاضای مهم است. اسپیس ایکس یک صورت فلکی متشکل از تقریباً 42000 ماهواره به اندازه تبلت را پیشنهاد کرده است که در مدار پایین دور کره زمین می چرخند تا این تقاضا را برآورده کند. CubeSats – ماهواره‌های مینیاتوری که معمولاً در LEO استفاده می‌شوند – پوشش شبکه محکمی ایجاد می‌کنند و مدار پایین زمین آنها تأخیر کمی ایجاد می‌کند.

با این حال، Starlink تنها رقیب در مسابقه فضایی نیست و دارای چند رقیب از جمله OneWeb، HughesNet، Viasat و Amazon است. HughesNet از سال 1996 پوشش سیگنال را از 22000 مایلی بالای زمین ارائه می‌کند، اما Starlink از رویکرد کمی متفاوت پیروی می‌کند و پیشرفت‌های زیر را ارائه می‌کند:

  • اینترنت استارلینک به جای استفاده از چند ماهواره بزرگ، از هزاران ماهواره کوچک استفاده می کند.
  • اینترنت استارلینک از ماهواره‌های LEO استفاده می‌کند که تنها در فاصله 300 مایلی از سطح زمین دور سیاره می‌چرخند. این مدار زمین ایستا کوتاه شده سرعت اینترنت را بهبود می بخشد و سطوح تاخیر را کاهش می دهد.
  • جدیدترین ماهواره‌های Starlink دارای عناصر ارتباطی لیزری برای انتقال سیگنال‌ها بین ماهواره‌ها هستند و وابستگی به ایستگاه‌های زمینی متعدد را کاهش می‌دهند.
  • SpaceX قصد دارد در آینده نزدیک 40000 ماهواره را به فضا پرتاب کند و از پوشش ماهواره ای جهانی و از راه دور با کاهش قطع خدمات اطمینان حاصل کند.
  • Starlink این مزیت را دارد که بخشی از SpaceX است که علاوه بر پرتاب ماهواره‌های Starlink، پرتاب‌های منظم شریک را نیز انجام می‌دهد. سایر ارائه دهندگان اینترنت ماهواره ای ممکن است به دلیل عوامل گران قیمت، نتوانند پرتاب منظم ماهواره را برنامه ریزی کنند.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

Starlink داده های نامحدودی با سرعت بالا را از طریق مجموعه ای از ماهواره های کوچک ارائه می دهد که تا 150 مگابیت در ثانیه (Mbps) سرعت اینترنت را ارائه می دهند. اسپیس ایکس قصد دارد این میزان را در ماه های آینده دو برابر کند.

با توجه به Speedtest اخیر توسط Ookla، Starlink سریعترین سرعت متوسط دانلود خود را در سه ماهه اول سال 2022 با سرعت 160 مگابیت در ثانیه در لیتوانی ثبت کرد. اینترنت استارلینک همچنین سرعت 91 مگابیت در ثانیه در ایالات متحده، 97 مگابیت در ثانیه در کانادا و 124 مگابیت در ثانیه در استرالیا را دارد. Starlink در مکزیک سریعترین اینترنت ماهواره ای در آمریکای شمالی با سرعت دانلود متوسط 105.91 مگابیت بر ثانیه بود. Speedtest همچنین نشان داد که سرعت آپلود منحنی نزولی حداقل 33 درصدی در ایالات متحده داشته است – از 16.29 مگابیت بر ثانیه در سه ماهه اول 2021 به 9.33 مگابیت در ثانیه در سه ماهه دوم سال 2022.

طبق وب‌سایت Starlink، سرعت و تأخیر بالا در اکثر مکان‌ها تا ۲۰ میلی‌ثانیه ارائه می‌شود.

هزینه اینترنت استارلینک چقدر است؟

اینترنت استارلینک

Starlink سه بسته اینترنتی زیر را ارائه می دهد:

اینترنت استارلینک. این بسته برای مصارف مسکونی طراحی شده است و ماهانه 110 دلار به اضافه هزینه یک بار برای سخت افزار 599 دلار هزینه دارد.

کسب و کار استارلینک. بسته کسب و کار دو برابر قابلیت آنتن دهی مسکن مسکونی را به همراه سرعت اینترنت سریعتر ارائه می دهد. هزینه آن 500 دلار در ماه با یک بار شارژ تجهیزات 2500 دلار است.

اینترنت استارلینک RV. در ژوئن 2022، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده به SpaceX اجازه داد تا از Starlink برای وسایل نقلیه متحرک، از جمله وسایل نقلیه تفریحی، خطوط هوایی، کشتی‌ها و کامیون‌ها استفاده کند. بنابراین، افرادی که در جاده هستند اکنون می توانند با پرداخت 135 دلار در ماه به اضافه 599 دلار برای سخت افزار به سرویس Starlink RV دسترسی داشته باشند.

برای درخواست سرویس، کاربر باید آدرس خود را در وب سایت Starlink وارد کند تا در دسترس بودن خدمات در منطقه خود را بررسی کند. اگر این سرویس در منطقه آنها در دسترس نباشد، Starlink تاریخ تقریبی از زمان رسیدن آن را ارائه می دهد. اکثر کاربران برای ماه‌ها در لیست انتظار باقی می‌مانند و بیشتر لیست‌های انتظار به اوایل سال 2023 منتقل شده‌اند.

برای مناطق تحت پوششی که خدمات در حال حاضر در دسترس است، Starlink درخواست‌های خدمات را بر اساس اولویت‌ها و اولویت‌ها پر می‌کند. برای رزرو مکان برای خدمات، مشتری می‌تواند Starlink را از طریق وب‌سایت خود پیش‌سفارش کند که مستلزم پرداخت مبلغ 99 دلار است.

Starlink کجا موجود است؟

Starlink در حال حاضر به 36 کشور با مناطق تحت پوشش محدود خدمات ارائه می دهد. در ایالات متحده، این شرکت قصد دارد تا پایان سال 2023 پوشش خود را به سایر نقاط قاره ایالات متحده گسترش دهد. اگرچه چند کشور از جمله پاکستان، هند، نپال و سریلانکا به عنوان “به زودی” در نقشه پوشش Starlink علامت گذاری شده اند. اینترنت استارلینک در حال حاضر برنامه ای برای ارائه خدمات به چندین کشور از جمله روسیه، چین، کوبا و کره شمالی ندارد.

ایلان ماسک با تایید کرده که کشورمان ایران به زودی میتواند از اینترنت استارلینک استفاده کند. قیمت استارلینک در ایران بر اساس تجیهزات دلاری به طور دقیق مشخص نیست. خرید استارلینک در ایران شاید زمان بر باشد ولی دور از انتظار نیست.

نقشه پوشش در وب سایت این شرکت نشان می دهد که کجا Starlink را ارائه می دهد.

چگونه به اینترنت استارلینک وصل شویم؟

 

اینترنت استارلینک

 

هنگامی که کاربران مشترک Starlink می شوند، یک کیت Starlink دریافت می کنند که شامل یک بشقاب ماهواره ای، یک پایه دیش و یک واحد پایه روتر Wi-Fi است. Starlink همچنین دارای یک کابل برق برای واحد پایه و یک کابل 75 فوتی برای اتصال دیش به روتر است.

برای استفاده از این سرویس، مشتریان Starlink ابتدا باید بشقاب ماهواره را برای شروع دریافت سیگنال و ارسال پهنای باند به روتر تنظیم کنند. این شرکت گزینه های مختلفی را برای نصب این ظرف ارائه می دهد، از جمله برای حیاط، پشت بام و نمای بیرونی خانه. همچنین یک برنامه Starlink برای اندروید و اپل iOS وجود دارد که از واقعیت افزوده برای راهنمایی کاربران در انتخاب بهترین مکان و موقعیت برای گیرنده های خود استفاده می کند.

آیا می توانید از Starlink در آب و هوای بد استفاده کنید؟

Starlink با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی ناهموار طراحی شده است. با توجه به وب سایت این شرکت:

ثابت شده است که Starlink که برای کنترل طیف گسترده ای از دما و شرایط آب و هوایی طراحی و آزمایش شده است، در برابر سرما و گرمای شدید، برفک، باران شدید و بادهای شدید مقاومت می کند – و حتی می تواند برف را آب کند.

Starlink از ماهواره‌های LEO و یک آنتن آرایه‌ای فازی برای کمک به حفظ عملکرد خود در شرایط آب و هوایی شدید استفاده می‌کند. در ادامه به بررسی چگونگی عملکرد ماهواره Starlink در شرایط مختلف آب و هوایی می پردازد:

هوای ابری. یک روز ابری معمولی روی Starlink تأثیری نخواهد گذاشت. با این حال، ابرهای طوفانی می توانند بر سیگنال ها تأثیر بگذارند، زیرا تمایل به ایجاد باران دارند که ممکن است باعث قطع سیگنال شود. ابرهای طوفانی نیز مرطوب تر و متراکم تر هستند که می تواند نقش مهمی در تخریب سیگنال ماهواره ای داشته باشد.

باران. باران ملایم معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند، اما یک بارندگی شدید می تواند بر کیفیت سیگنال Starlink تأثیر بگذارد. باران شدید با ابرهای غلیظ و متراکم همراه است. هر چه ابرها متراکم‌تر باشند، احتمال مسدود شدن سیگنال‌های رادیویی که به ماهواره‌های استارلینک می‌رسند و از آن‌ها می‌آیند، بیشتر می‌شود.

بادها دیش اینترنت استارلینک که به درستی محکم شده و نصب شده باشد و تکان نخورد و حرکت نکند تحت تأثیر بادهای شدید قرار نخواهد گرفت. دیش Starlink دارای یک آنتن آرایه فازی است که می تواند ماهواره هایی را که در بالای سر خود پرواز می کنند بدون نیاز به حرکت فیزیکی ردیابی کند. این همچنین به جلوگیری از قطع شدن سیگنال کمک می کند.

برف. بارش برف خفیف نباید بر سیگنال های Starlink تأثیر بگذارد، اما برف سنگین به دلیل تجمع رطوبت می تواند عملکرد را تحت تأثیر قرار دهد. ظرف Starlink دارای عملکرد گرمایشی است که برف را به طور خودکار ذوب می کند، اما اگر تجمع برف در بالای ظرف باشد، ممکن است برای جلوگیری از مشکلات سیگنال، آن را به صورت دستی تمیز کنید.

باران و یخ. مانند باران و برف، برف و یخ شدید نیز می‌تواند بر سیگنال‌های Starlink تأثیر منفی بگذارد. عملکرد گرمایش به طور خودکار یخ و برف را ذوب می کند، اما یک اتفاق یخ زده یا بارانی سنگین نیاز به مداخله دستی برای تمیز کردن ظرف دارد.

مه مه معمولی نباید سیگنال Starlink را تحت تأثیر قرار دهد، اما مه غلیظ می تواند باعث از دست دادن یا قطع سیگنال شود. مه سنگین رطوبت زیادی را حمل می کند و می تواند به اندازه کافی متراکم باشد که سیگنال را قطع کند.

چند ماهواره استارلینک در فضا وجود دارد؟

از 24 جولای 2022، اسپیس ایکس 53 ماهواره را در سی و سومین پرتاب استارلینک در سال 2022 پرتاب کرد. این به دنبال پرتاب موفقیت آمیز در 22 ژوئیه 2022 است که در آن 46 ماهواره استارلینک به مدار فرستاده شد. این شرکت تاکنون تقریبا 3000 ماهواره را در مدار پایین زمین پرتاب کرده است.

هدف اینترنت استارلینک ارائه پوشش اینترنت پرسرعت در مناطق دورافتاده و روستایی است، اما برخی از کاربران از سیگنال های نقطه ای شکایت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید