سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه چیست و چگونه کار می کند؟

23

سوئیچ شبکه یکی از تجهیزات ضروری شبکه هستند. اگر مطمئن نیستید که چیست و چه کاربردی دارد، پس این مقاله برای شما مناسب است.

سوئیچ شبکه

 

با افزایش تعداد دستگاه های دارای قابلیت اینترنت در یک خانواده مدرن، نیاز به پورت های LAN بیشتر یک مشکل رایج است. اگرچه نقاط دسترسی Wi-Fi از دستگاه‌های تلفن همراه مانند تلفن‌ها و تبلت‌ها مراقبت می‌کنند، اتصال سیمی همچنان برای رایانه‌ها، کنسول‌های بازی، تلویزیون‌های هوشمند و دستگاه‌های مهم اینترنت اشیا ترجیح داده می‌شود که 100 درصد مواقع کار کنند.

روترها اغلب دارای سه تا پنج پورت LAN هستند. اما، اگر به موارد بیشتری نیاز داشتید، چه؟ اینجاست که یک دستگاه هوشمند به نام سوئیچ شبکه وارد بازی می شود. بیایید در مورد آن صحبت کنیم!

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه یک پل شبکه چند پورت است که بسته های داده را از طریق یک آدرس سخت افزاری (MAC) در دستگاه های مشتری ارسال می کند. برخی از سوئیچ های تخصصی نیز داده ها را از طریق لایه شبکه (IP) رله می کنند و کنترل و عملکرد بیشتری را به شبکه اضافه می کنند.

اساساً سوئیچ شبکه دستگاهی است که شما به یک روتر متصل می‌شوید تا پورت‌های LAN بیشتری را ارائه دهید، بنابراین می‌توانید دستگاه‌های دارای قابلیت اینترنت بیشتری را به شبکه خود اضافه کنید.

سوئیچ شبکه همچنین اغلب برای سازماندهی بسیاری از دستگاه های مشتری (کامپیوتر، تلویزیون هوشمند، کنسول بازی، دستگاه اینترنت اشیا و غیره) در یک شبکه بزرگتر استفاده می شود. داشتن یک خوشه سازمان‌یافته از شبکه‌های کوچک‌تر در یک شبکه بزرگ‌تر می‌تواند به شما کمک کند تا کل راه‌اندازی خود را سریع‌تر مدیریت کنید، امنیت بهتری را فراهم کنید و نقاط خرابی را در سیستم کاهش دهید.

سوئیچ های مدیریتی در مقابل سوئیچ های غیرمدیریتی

دو طبقه بندی برای سوئیچ شبکه وجود دارد:

  1. مدیریتی Manage
  2. غیر مدیریتی Unmanage

اولین و رایج ترین نوع سوئیچ شبکه، سوئیچ غیر مدیریتی است.

سوئیچ شبکه غیر مدیریتی سوئیچی است که در لایه 2 (لایه پیوند داده) مدل OSI کار می کند و از آدرس های MAC برای ارسال بسته های داده به دستگاه مشتری مورد نظر استفاده می کند. سوئیچ غیر مدیریتی یک گزینه موثر و کم هزینه برای راه اندازی خانه با بودجه است. این یک دستگاه plug-and-play است که نیازی به پیکربندی بیشتر ندارد. اگر قصد دارید یک راه اندازی شبکه خانگی بسازید، به احتمال زیاد یک سوئیچ غیر مدیریتی تنها چیزی است که نیاز دارید.

در اینجا تصویری از سوئیچ غیر مدیریتی رایجی که معمولاً در خانه پیدا می کنید آمده است:

سوئیچ شبکه

در مورد کسب و کارها و راه اندازی خانه های هوشمند بزرگتر، افزودن سوئیچ مدیریتی به شما امکان می دهد شبکه خود را به روشی سریعتر و راحت تر پیکربندی کنید.

سوئیچ مدیریتی یک سوئیچ شبکه است که بر روی لایه سوم (لایه شبکه) مدل OSI کار می کند. این می‌تواند بسته‌های داده را از طریق آدرس‌های MAC ارسال کند و در عین حال توانایی انجام داده‌های مسیریابی از طریق جدول مسیریابی IP را نیز دارد که امکان کنترل بهتر کل شبکه را فراهم می‌کند.

در اینجا تصویری از یک سوئیچ مدیریتی در سطح سازمانی آمده است:

سوئیچ شبکه

سوئیچ های مدیریتی بسیار گران تر از سوئیچ های غیر مدیریتی معمولی شما هستند. سوئیچ های مدیریتی با قابلیت های مسیریابی خود می توانند شبکه های محلی مجازی (به اختصار VLAN) بسازند که به طور بالقوه جایگزین سایر سوئیچ های غیر مدیریتی می شوند. مدیران شبکه به سادگی می توانند اتصالات مجازی بین دستگاه های مشتری ایجاد کرده و آنها را به یک گروه یا VLAN اختصاص دهند.

سوئیچ های با قابلیت PoE

سوئیچ شبکه

از سال 2003، PoE (Power over Ethernet) در دستگاه های مختلف شبکه استفاده شده است. امروزه، برخی از سوئیچ‌های شبکه قابلیت‌های PoE را ارائه می‌کنند که نصب دستگاه‌های IoT و سایر سخت‌افزارها را سریع‌تر، آسان‌تر و ایمن‌تر می‌کند.

PoE حالتی برای رساندن ولتاژ DC به دستگاه های کم وات از طریق کابل LAN یا به طور خاص تر، کابل اترنت است. از طریق یک سوئیچ شبکه با قابلیت PoE، دستگاه های کم مصرفی که به سوئیچ متصل می شوند، دیگر نیازی به منبع تغذیه اختصاصی ندارند. این امر نیاز به پریزهای برق بیشتر را از بین می برد، تعداد کابل ها را کاهش می دهد و در زمانی که امکان پنهان کردن کابل ها وجود ندارد، نصب منظم به نظر می رسد. سوئیچ با قابلیت PoE نیز ایمن تر است زیرا توان خروجی کم است و به صورت هوشمند کنترل می شود و به افراد غیر حرفه ای اجازه می دهد خودشان دستگاه ها را نصب کنند.

در حال حاضر دو استاندارد PoE در بازار وجود دارد. آنها PoE و PoE Plus هستند. تنها تفاوت بین این دو بر اساس حداکثر توان خروجی آنها است. PoE معمولی می تواند حداکثر 12.95 وات خروجی داشته باشد، در حالی که PoE Plus می تواند تا 25.5 وات خروجی دهد. حتی با PoE معمولی، دستگاه‌هایی مانند یک دوربین IP، یک Raspberry Pi، یک بلندگوی کوچک و سنسورهای مختلف خانگی وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

پورت های سرعت پورت معمولی و آپلینک

اگر تا به حال در بازار سوئیچ شبکه بوده اید، ممکن است در مورد اینکه چرا سوئیچ ها می توانند تفاوت قیمتی اساسی داشته باشند، گیج شده باشید. ممکن است سوئیچ های شبکه با تعداد پورت یکسان با شکاف قیمتی قابل توجه را دیده باشید یا حتی سوئیچ 8 پورت گرانتر از سوئیچ 16 پورت باشد.

جدای از مواردی که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت، سرعت پورت است. کابل‌های RJ45 (کابل‌های اترنت)، روترها، مودم‌ها و سرعت اینترنت مشترک شما دارای قابلیت‌های پهنای باند متفاوتی هستند. بنابراین، برای اطمینان از اینکه گلوگاه شبکه ایجاد نمی کنید، باید از کابل ها، کانکتورها و پورت های مناسب در سراسر شبکه خانگی خود استفاده کنید.

در اینجا جدولی برای سرعت پورت معمولی که امروزه استفاده می شود آورده شده است:

سوئیچ شبکه

رایج‌ترین سرعت پورت‌هایی که امروزه استفاده می‌شود، درگاه‌های اترنت سریع و گیگابیت اترنت هستند، در حالی که اترنت 10 گیگابیتی به سرعت محبوبیت پیدا می‌کند. حتی ممکن است شروع به دیدن برخی از پورت های چند گیگ 2.5G نیز کنید.

اگر بودجه کمی دارید، داشتن سوئیچ با پورت/های uplink باید مقداری در هزینه شما صرفه جویی کند. همه پورت های سوئیچ لزوماً نیازی به سرعت یکسان ندارند. برخی می توانند سریعتر باشند و برخی دیگر کندتر. آنچه مهم است این است که پورت اتصال به روتر و سرور شما باید سریع ترین باشد.

کدام سوئیچ شبکه برای شما مناسب است؟

سوئیچ شبکه یکی از ابزارهای اصلی شبکه است که معمولاً در تنظیمات مختلف شبکه استفاده می شود. اگر قصد دارید یک شبکه محلی را با ایمنی و قابلیت اطمینان یک اتصال کابلی راه اندازی کنید، پیدا کردن سوئیچ شبکه مناسب چیزی است که باید در نظر بگیرید.

اولین توجه شما اغلب این است که به چند پورت نیاز دارید. ممکن است در حال حاضر فقط به تعداد کمی نیاز داشته باشید، اما اگر در آینده نزدیک به تعداد بیشتری نیاز داشته باشید چه؟ همیشه سوئیچ با پورت های بیشتر از آنچه نیاز دارید بخرید.

پس از تصمیم گیری در مورد شماره پورت، ممکن است لازم باشد سرعت سوئیچ هر پورت را نیز در نظر بگیرید. سوئیچ پر از پورت های اترنت گیگابیتی ممکن است جذاب باشد، اما گران است. اگر واقعاً به پهنای باند سریع‌تری نیاز دارید، خرید سوئیچ با یک یا چند پورت آپلینک گیگابیتی را در نظر بگیرید. داشتن سوئیچ تنها با چند پورت اترنت سریع معمولاً در تنظیمات خانه خوب است.

سپس می توانید تصمیم بگیرید که آیا به یک سوئیچ Manage یا مدیریت نشدهUnmanage نیاز دارید. اگر در حال ساخت یک شبکه خانگی ارزان قیمت هستید و از نظر فنی تمایلی به شبکه ندارید، یک یا دو سوئیچ Unmanage کافی است. برای شبکه های سازمانی بزرگتر، همیشه به ترکیبی از سوئیچ های Manage و Unmanage نیاز دارید.

در نهایت، در نظر بگیرید که آیا سوئیچ های شما باید قابلیت PoE را داشته باشند یا خیر. اگر در حال ساختن یک خانه هوشمند مجهز به حسگرهای خانگی، دوربین های نظارتی و مجموعه ای از دستگاه های اینترنت اشیا هستید، پس داشتن یک سوئیچ با قابلیت PoE ضروری است. اگر فقط یک شبکه ساده با بودجه بسازید، یک سوئیچ معمولی کار خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید