وایرلس

دلایل کندی Wifi و راهکارهای بهبود سرعت وای فای

کندی wifi

دلایل کندی Wifi چیست ؟ و راهکارهای بهبود سرعت

مطمئناً وقتی Wi-Fi شما قطع است، احساس خوبی ندارید، به خصوص زمانی که کار مهمی برای انجام دادن دارید. مشکل می تواند مربوط به رایانه شخصی، کانال بی سیم، قدرت سیگنال Wi-Fi یا حتی خود شبکه باشد. به نظر می رسد تشخیص مشکل واقعی دشوار است. با این حال، همیشه راه حل هایی وجود دارد.

اگر وای فای شما به طور ناگهانی کند می شود و نمی توانید بلافاصله مشکل را بفهمید، این مقاله می تواند به شما کمک کند. در زیر به این خواهیم پرداخت که چه چیزی می تواند باعث کندی wifi شود.

موقعیت روتر

یکی از دلایل کندی Wifi موقعیت روتر است. مانند هر سیگنال دیگری، محدودیت هایی برای رسیدن سیگنال Wi-Fi شما وجود دارد. این بدان معناست که هرچه دستگاه شما از روتر دورتر باشد، سیگنال ضعیف‌تر است. به همین دلیل می توان روتر را نزدیک دستگاه قرار داد تا سیگنال قوی دریافت کند. اگر منطقه اصلی برای قرار دادن و استفاده از تجهیزات خود ندارید، آن را در مرکز خانه خود قرار دهید.

اگر خانه شما بزرگ است یا سیگنال هنوز به طور قابل توجهی ضعیف است، باید محدوده پخش را افزایش دهید. برای انجام این کار، باید یک تکرار کننده یا توسعه دهنده Wi-Fi را به روتر اصلی خود متصل کنید. این دستگاه ها به گسترش ناحیه پوشش سیگنال کمک می کنند.

کندی wifi

تداخل سیگنال بی سیم

سیگنال های بی سیم زیادی در اطراف شما وجود دارد. این سیگنال ها از دستگاه های مختلفی مانند برج های سلولی، لوازم الکترونیکی، ماهواره ها، اکسس پوینت Wi-Fi و غیره می آیند. اگرچه سیگنال روتر شما در فرکانس اکثر دستگاه های الکترونیکی نیست، نویز رادیویی می تواند با Wi-Fi شما تداخل ایجاد کند.

تداخل امواج مایکروویو

از دلایل کندی Wifi همچنین ممکن است مایکروویو شما بتواند با شبکه شما تداخل ایجاد کند، به خصوص اگر روتر شما قدیمی تر باشد. زیرا فرکانس مایکروویو حدود 2.45 گیگاهرتز است که به فرکانس وای فای 2.4 گیگاهرتز بسیار نزدیک است.

در بیشتر مواقع، این تداخل زمانی رخ می دهد که مایکروویو شما به اندازه کافی محافظ نباشد. مطمئن شوید که مایکروویو شما نشتی ندارد.

تداخل سیگنال بلوتوث

بلوتوث یکی دیگر از اتصالات بی سیم محبوب است که در فرکانس 2.4 گیگاهرتز نیز کار می کند. به طور کلی، یک روتر وای فای که به خوبی طراحی شده است باید دارای محافظی باشد که از هر نوع تداخلی جلوگیری کند. اگرچه سازندگان بلوتوث دستگاه‌های خود را طوری طراحی می‌کنند که از پرش فرکانس استفاده کنند، تداخل همچنان ممکن است رخ دهد.

بنابراین، روتر خود را از دستگاه های بلوتوث دور نگه دارید. البته، می‌توانید دستگاه بلوتوث را خاموش کنید تا ابتدا آزمایش کنید و ببینید آیا مشکل همچنان وجود دارد یا خیر.

سیگنال های همپوشانی از Wi-Fi همسایه

دلایل کندی Wifi تقریباً همه خانه ها شبکه وای فای مخصوص به خود را دارند. تعداد زیادی روتر Wi-Fi در مجاورت یکدیگر قرار دارند و ممکن است همپوشانی کانال وجود داشته باشد. بیشتر این مشکلات در آپارتمان ها و مناطق مسکونی رخ می دهد.

همپوشانی کانال برای روترهایی که فقط در فرکانس 2.4 گیگاهرتز پخش می شوند مشکل ساز است. اگر دستگاه دارای Wi-Fi شما فقط فرکانس سیگنال 2.4 گیگاهرتز را می پذیرد. در این فرکانس فقط 14 کانال می توانند ارسال کنند. روترها در یک کانال و فرکانس پخش می شوند و باعث همپوشانی و تداخل متقابل می شوند.

برای رفع مشکل کندی Wifi، کانال صحیح را در تنظیمات روتر خود انتخاب کنید. اگرچه روترهای مدرن می توانند به طور خودکار کانال انتقال صحیح را انتخاب کنند، اما بهتر است کانال صحیح را بررسی و پیدا کنید. همچنین، روتر خود را به طور منظم به روز کنید و اتصالات مشکوک دستگاه را بررسی کنید.

کندی wifi

شبکه خصوصی مجازی آهسته (VPN)

VPN نرم افزاری است که آدرس IP شما را پنهان می کند و یک لایه رمزگذاری اضافی به اتصال بین سرور و دستگاه شما اضافه می کند.

می توانید انتخاب کنید که از یک سرویس VPN رایگان استفاده کنید یا اشتراک یک سرویس پولی را انتخاب کنید. سرویس‌های VPN پولی معمولاً سریع‌تر هستند، اما همچنان می‌توانند سرعت شبکه شما را کاهش دهند. اگر سرویس VPN انتخابی شما توسط افراد زیادی در یک زمان معین استفاده شود، ازدحام ممکن است رخ دهد.

سریعترین راه حل کندی Wifi این است که مکان دیگری را امتحان کنید که توسط ارائه دهنده خدمات VPN ارائه شده است. VPN های مختلف می توانند تفاوت های سرعت زیادی را ارائه دهند.

مشکل ISP

اگر راه‌حل‌های بالا را امتحان کرده‌اید و کندی Wifi دارین، وقت آن رسیده است که چیز قوی‌تری را امتحان کنید. اکثر مردم از روتر اختصاص داده شده توسط ISP یا قدیمی تر استفاده می کنند. به عنوان مثال، روترهای Wi-Fi قدیمی‌تر ممکن است از خدمات ممتاز، تعویض خودکار کانال یا ویژگی‌های رزرو پهنای باند پشتیبانی نکنند.

همچنین، بیشتر روترهای ISP فقط ابتدایی هستند و عمداً فاقد ویژگی‌های زیادی برای کاهش هزینه هستند. اگر چندین نفر به طور همزمان از اینترنت استفاده کنند، ممکن است باعث ازدحام شبکه شود. در صورت امکان، روتر خود را به یک روتر کارآمدتر ارتقا دهید.

کندی wifi

نتیجه گیری برای کندی wifi

تعیین علت کندی wifi اتصال اینترنت می تواند چالش برانگیز باشد. اگر امکانات فیزیکی خود را تمام کرده اید، وقت آن رسیده است که یک راه حل دیجیتال را امتحان کنید. تنظیمات DNS خود را تغییر دهید. همچنین، اگر همه این راه حل های کندی وای فای را امتحان کرده اید، می توانید با ISP خود تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

برای تهیه روتر و اکسس پوینت های با تکنولوژی بروز و قدرت بالا به فروشگاه اینترنتی آی تی بورس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید