امنیت و فایروال

تفاوت بین VPN و VPS چست؟

تفاوت-بین-vps-و-vpn

تفاوت بین VPN و VPS چست؟

VPN ها و VPS ها، شبکه ها و سرورها، همه چیزهای اینترنتی یکسان هستند، به خصوص زمانی که هم مجازی و هم خصوصی هستند، درست است؟ خب نه.
در نگاه اول، ممکن است فکر کنید که یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) و یک سرور خصوصی مجازی (VPS) شبیه هم هستند. حقیقت این است که آنها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

VPS در مقابل VPN: مقایسه ای کنار هم

تفاوت اصلی بین VPN و VPS این است که VPN یک فناوری حفظ حریم خصوصی است و VPS سروری است که می توانید برای میزبانی اجاره کنید. در اینجا خلاصه ای کوتاه از تفاوت های آنها آورده شده است:

تفاوت-بین-VPN-و-VPS-چست؟

VPS چیست؟

what-is-VPS

VPS یا سرور خصوصی مجازی، یک سرور فیزیکی است که به سرورهای مجازی کوچکتر برای استفاده افراد تقسیم شده است. یک VPS را به عنوان یک خانه مشترک با چندین اتاق در نظر بگیرید که در آن یک مستاجر متفاوت هر فضا را اشغال می کند. در این قیاس، خانه سرور فیزیکی و هر اتاق یک سرور مجازی خواهد بود.

اگر می خواهید وبلاگ ها، برنامه ها یا سایر خدمات را میزبانی کنید، این سرورهای مجازی برای اجاره هستند. با این حال، یک سرور خصوصی مجازی برای شما “خصوصی” است، به این معنی که لازم نیست منابع سرور مانند پهنای باند و RAM را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. در قیاس خانه ما، مانند داشتن یک اتاق جداگانه در یک خانه با حمام و آشپزخانه است. خیلی مرتب، ها؟

بنابراین، چرا دقیقاً یک سرور مجازی خصوصی اجاره می کنید؟

اگر فقط نیاز به میزبانی یک وب سایت یا چند برنامه تجاری دارید، اجاره یک سرویس میزبانی وب بسیار ارزان تر از دریافت سروری است که برای مدیریت آن نیاز دارید. علاوه بر این، میزبانی یک وب‌سایت پربازدید در دستگاه خود، مقدار زیادی از CPU دستگاه شخصی شما (یک واحد پردازش مرکزی یا پردازنده اصلی) را مصرف می‌کند. با اجاره سرور، می‌توانید از عملکرد دستگاه بدون تغییر لذت ببرید در حالی که مشتریان، خوانندگان و غیره تجربه سریعی از کسب و کار شما خواهند داشت.

اجاره سرور برای میزبانی وب می تواند بر روی سرورهای اشتراکی، اختصاصی یا سرورهای VPS انجام شود.

تفاوت بین VPN و VPS چست؟

برای مقایسه این سه، سرورهای اشتراکی توسط چندین مشتری به طور همزمان استفاده می شوند و آنها را ارزان تر اما کندتر می کند. سرورهای اختصاصی تنها به یک کلاینت اختصاص داده شده اند، بنابراین آنها سریعتر عمل می کنند اما می توانند بسیار گران باشند. VPS جایی بین سرورهای مشترک و اختصاصی قرار می گیرد. هاست VPS چندین مشتری دارد، اما هر مشتری یک سرور مجازی شخصی دارد. چطور ممکن است؟

VPS چگونه کار می کند؟

VPS با استفاده از یک فرآیند پیچیده به نام مجازی سازی کار می کند. به زبان ساده، مجازی سازی یک سرور فیزیکی را می گیرد و آن را به سرورهای مجازی زیادی تقسیم می کند. سپس کل خلقت مانند یک مجتمع آپارتمانی با تعداد زیادی آپارتمان کاملاً ایزوله از یکدیگر عمل می کند. همه آپارتمان ها هنوز در زیر یک سقف هستند و یک ساختمان مشترک دارند، با این حال، همه آنها به طور مستقل عمل می کنند، هر کدام دارای ورودی یا آشپزخانه خود هستند.

خوب، در مورد VPS، هر سرور مجازی به جای آشپزخانه، هارد دیسک، CPU و منابع دیگر خود را دارد. اما چرا به سروری مانند این نیاز دارید؟

VPS برای چه مواردی استفاده می شود؟

VPS ها بیشتر برای میزبانی وب سایت استفاده می شوند. معمولاً زمانی که به هر چیزی که روی سرور میزبانی می شود نیاز دارید، یکی را می خواهید.

در اینجا چند سناریو وجود دارد که ممکن است بخواهید از یک سرور خصوصی مجازی استفاده کنید:

 • شما در حال اجرای یک برنامه قدرتمند هستید که به CPU زیادی نیاز دارد.
 • شما میزبان یک وب سایت پر بازدید هستید و برای عملکرد بهتر به منابع بیشتری نیاز دارید.
 • شما میزبان یک وب سایت با یک پلت فرم تجارت الکترونیک هستید و به آن نیاز دارید تا به خوبی اجرا شود.
 • شما باید برنامه ها یا نرم افزارها را از راه دور اجرا کنید.
 • با رشد کسب و کارتان به مقیاس پذیری نیاز دارید.

اگر در هر یک از این موقعیت‌ها قرار گرفتید، VPS برای شما مفید خواهد بود، اما آیا دلایل بیشتری برای در نظر گرفتن آن وجود دارد؟

مزایای استفاده از VPS چیست؟

اگر به فکر اجاره یک سرور مجازی خصوصی هستید، در اینجا چند مزیت وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • با یک VPS، شما یک سرور مجازی شخصی دریافت می کنید و مجبور نیستید مانند یک سرور فیزیکی مشترک، منابع را با دیگر صاحبان وب سایت به اشتراک بگذارید.
 • این امر میزبانی شما را آسان تر و قابل تنظیم تر می کند.
 • این به اندازه مدیریت یک سرور اختصاصی پیچیده نیست.
 • برای نیازهای شما بسیار قابل تنظیم است؛
 • این ارزانتر از سرورهای اختصاصی است.

اگر به دنبال راهی برای تقویت کسب و کار خود هستید، سرویس VPS مفید است، اما اگر بخواهید فعالیت های آنلاین روزانه خود را ایمن کنید، چه؟ VPN پاسخ است!

VPN چیست؟

تفاوت VPN و VPS

VPN یا شبکه خصوصی مجازی، اصطلاحی گسترده برای فناوری امنیت سایبری است.

یک VPN معمولاً به شکل یک برنامه یا نرم افزار ارائه می شود. اتصال به آن یک تونل رمزگذاری شده (ایمن) بین دستگاه شما و یک سرور VPN ایجاد می کند. این سرور به عنوان یک لایه امنیتی بین شما و وب عمل می کند. می توانید بگویید که از طریق یک سرور VPN در حال مرور اینترنت هستید.

چه زمانی باید از VPN استفاده کنم؟

what-is-VPN

VPN ها عموما بیشتر برای استفاده خصوصی هستند تا به افراد کمک کنند حریم خصوصی آنلاین خود را افزایش دهند. در اینجا چند نمونه از زمانی که باید از یک شبکه خصوصی مجازی استفاده کنید آورده شده است:

شما در Wi-Fi عمومی هستید.

اتصال به وای فای عمومی بدون هیچ گونه اقدامات امنیتی می تواند به هکرها امکان دسترسی به داده های شما را بدهد. با رمزگذاری ترافیک اینترنت شما، یک VPN داده های شما را از هر کسی که سعی در ردیابی اتصال شما دارد پنهان می کند.

می خواهید به صورت خصوصی مرور کنید.

یک VPN تشخیص آنلاین شما را تقریبا غیرممکن می کند. به این ترتیب، ISP شما، دولت و دیگر چشمان کنجکاو نمی توانند از کاری که شما انجام می دهید جاسوسی کنند.

شما می خواهید به محتوای وب مسدود شده جغرافیایی دسترسی داشته باشید.

سایت های خبری، اجتماعی یا انواع دیگر رسانه ها را می توان بر اساس موقعیت مکانی شما به دلایل مختلف مسدود کرد. با این حال، می توانید با انتقال مجازی به کشور دیگری با VPN به محتوای محدود شده وب دسترسی پیدا کنید.

شما می خواهید از تبعیض قیمت جلوگیری کنید.

قیمت بلیط هواپیما، اجاره و اتاق های هتل بر اساس موقعیت مکانی متفاوت است. نرم افزار VPN به شما امکان می دهد مکان مجازی خود را با اتصال به سرور دیگری تغییر دهید. سپس، می‌توانید قیمت‌ها را مقایسه کنید و از VPN برای دریافت پروازهای ارزان‌تر، پیشنهادات بیشتر و در کل معاملات بهتر استفاده کنید.

شما می خواهید از تبلیغات هدفمند اجتناب کنید.

تبلیغات هدفمند آزاردهنده هستند. شما بر اساس داده‌هایی که وب‌سایت‌ها در هنگام مرور درباره شما جمع‌آوری می‌کنند، هدف قرار می‌گیرید. یک سرور VPN هر بار که متصل می شوید آدرس IP شما را تغییر می دهد و ردیابی داده های شما را بسیار دشوارتر می کند.

مزایای استفاده از VPN چیست؟

VPN ها مزایای متعددی دارند. به عبارت ساده، VPN از حریم خصوصی، آزادی و امنیت آنلاین شما محافظت می کند:

 • ایمن نگه داشتن شما هنگام اتصال به Wi-Fi عمومی؛
 • پنهان کردن آدرس IP شما؛
 • به شما امکان می دهد از سانسور دولتی اجتناب کنید و به محتوای محدود وب دسترسی پیدا کنید.
 • پنهان کردن فعالیت مرور خود با رمزگذاری ترافیک اینترنت
 • جلوگیری از ردیابی، ضبط و فروش ترافیک اینترنتی و اطلاعات خصوصی شما توسط ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی، کارگزاران تبلیغات، یا سایر نهادهای مخرب.
 • به طور کلی به شما امکان می دهد با خیال راحت مرور کنید.

بنابراین از چه چیزی باید استفاده کنید، VPN یا VPS؟

آیا VPN بهتر از VPS است؟

بیایید کمی سیب را با پرتقال مقایسه کنیم: یکی نارنجی، دیگری قرمز. یکی به راحتی بخش بندی می کند، دیگری این کار را نمی کند. چگونه شبیه هستند؟ آنها هم گرد و هم خوراکی هستند.

همین ایده در مورد VPN ها و VPS ها نیز صدق می کند. آنها دو چیز کاملاً متفاوت هستند، اما هر دو فناوری هستند. یکی برای میزبانی (VPS) و دیگری برای حفظ حریم خصوصی (VPN).

با این حال، یک مورد وجود دارد که VPN و VPS همپوشانی دارند. یعنی اگر به دنبال دسترسی به وب سایت های موجود در یک کشور خاص هستید، هر دو می توانند به شما کمک کنند. شما می توانید VPS را در آن کشور اجاره کنید و از آن برای دور زدن محدودیت استفاده کنید. یا می توانید یک VPN دریافت کنید و با یک کلیک ساده به مکان مورد نظر خود متصل شوید تا همان نتیجه را بگیرید.

کدام یک بهتر است؟ تصمیم گیری را به شما واگذار می کنیم!

بنابراین، VPS در مقابل VPN – آیا آنها متفاوت هستند؟ بله بسیار.

در حالی که هر دو در دنیای آنلاین مفید هستند، اما بسیار متفاوت هستند.

به طور خلاصه، یک سرور خصوصی مجازی (VPS) به شما امکان می دهد یک فضای مجازی را برای میزبانی وب سایت ها و برنامه ها با کنترل بیشتری نسبت به یک سرور مشترک معمولی اجاره کنید.

یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) فعالیت آنلاین شما را رمزگذاری می کند و به شما امکان می دهد به صورت خصوصی مرور کنید و اطلاعات شخصی خود را ایمن کنید.

علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد VPN ها هستید؟ آری آنها به نوعی چیز ما هستند.

سوالات متداول

آیا می توانم از VPS به عنوان VPN استفاده کنم؟

خیر. VPN (شبکه خصوصی مجازی) و VPS (سرور خصوصی مجازی) دو فناوری متفاوت هستند. VPN ها با نامرئی کردن شما، فعالیت های آنلاین شما را ایمن می کنند، در حالی که VPS سروری است که می توانید برای میزبانی سرویس خود اجاره کنید.

با این حال، این دو فناوری را می توان با هم ترکیب کرد و با هم استفاده کرد. می توانید از VPN برای ایمن سازی سرور خصوصی مجازی خود استفاده کنید.

آیا VPS قابل ردیابی است؟

آره. VPS یک سرور است و مکان شما را پنهان نمی کند. برخی از VPS خدماتی را برای پنهان کردن فعالیت های شما ارائه می دهند. با این حال، برای ایمن کردن کامل اتصال خود و غیرقابل ردیابی VPS خود، می توانید VPN را روی آن نصب کنید.

چرا به VPS نیاز دارم؟

اگر قصد دارید یک سرویس یا وب سایت پربازدید را میزبانی کنید، ممکن است به VPS نیاز داشته باشید. VPS منابع بیشتری را برای عملکرد بهتر وب سایت در اختیار شما قرار می دهد، اما امنیت آنلاین را تضمین نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید